Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Literacki obraz kobiet jest niezwykle różnorodny i barwny. Wiele bohaterek ukazanych zostało jako odważne jednostki, zmuszone przez okoliczności losu do wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoich bliskich tak jak uczyniły to bohaterki „Zbrodni i kary”.

- Najważniejszą kobietą w powieści Dostojewskiego jest Sonia Siemionowna Marmieładow.
- Ze względu na chorobę macochy i pijaństwo ojca była zmuszona do podjęcia pracy, a ze względu na brak innych możliwości została prostytutką.
- Sonia była wierzącą kobietą, dlatego chętnie pomagała innym mimo że sama żyła w trudnych warunkach.
- To właśnie ona doprowadziła do tego, że zbrodniarz Raskolnikow przyznał się do morderstwa i zdecydował się odbyć karę.
- Także siostra Raskolnikowa Eudoksja Romanowna chciała poświęcić się dla dobra rodziny.
- Zgodziła się wyjść za adwokata Łużyna tylko po to, by poprawić los swoich bliskich.
- Fiodor Dostojewski pokazał zatem obraz młodych kobiet, które musiały szybko dorosnąć i były gotowe poświęcić własne dobro dla swoich bliskich, co świadczy o ich wielkim sercu.

„Mistrz i Małgorzata” Michaił Bułhakow – tytułowa bohaterka zostawiła dla ukochanego swoją rodzinę, a także weszła w układ z diabłem. Jej poświęcenie opłaciło się, bo ostatecznie mogła żyć z ukochanym;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej