Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

„Człowiek zlagrowany” to określenie stosowane w przypadku ofiar nazistowskiego systemu obozów koncentracyjnych. O tym, jak zachowuje się taki człowiek, przekonasz się w trakcie lektury opowiadania „Proszę państwa do gazu” Tadeusza Borowskiego, którego akcja toczy się w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

- Główny bohater Tadek opisywał swoje wrażenia z pracy przy rozładunku transportu.
- Jego współpracownicy nie czuli wyrzutów sumienia związanych z tym, że okradają przybywających do obozu.
- Ich postawa jest przykładem „zlagrowania” i próby przeżycia w skrajnej sytuacji.
- „Ludzie zlagrowani” nie widzieli nic złego w tym, że kradną czy mordują, jednak nie było to winą ich natury, a działania nazistowskiego systemu.
- W obozowej rzeczywistości ludzie mieli wypaczony obraz rzeczywistości i starali się zaspokoić przede wszystkim podstawowe potrzeby, by przeżyć.
- Uczucia takie jak litość czy empatia oznaczały dla nich niemal pewną śmierć.

„Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński – autor sam przebywał w sowieckim łagrze, a swoje doświadczenia opisał w powieści. Zwrócił uwagę na problem upadku człowieczeństwa i porzucenia zasad moralnych, które były efektem skrajnej sytuacji. W swojej powieści opisał też mechanizm powstania „człowieka zlagrowanego” jako celowe zamierzenie władz sowieckich;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej