Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Dehumanizacja polega na tym, że człowiek porzuca wartości moralne i humanistyczne, a w konsekwencji innych ludzi traktuje wyłącznie jako wrogów w walce o przeżycie. Takie zjawisko najczęściej obserwuje się w ekstremalnych sytuacjach, a najlepszym jej przykładem jest II wojna światowa i istniejący w tym czasie system obozów koncentracyjnych. O tym, jak zachowuje się człowiek zdehumanizowany, pisał Tadeusz Borowski w opowiadaniu „Ludzie, którzy szli”.

- Opowieść Tadka o obozowej codzienności pokazuje mechanizmy dehumanizacji.
- Więźniowie przebywający w obozie dłuższy czas nie zwracali uwagi na tłumy przybywające w transportach i zmierzające na śmierć.
- Obserwowanie cudzego cierpienia nie wzbudzało w nich litości ani współczucia.
- Odrzucenie moralności i humanitaryzmu sprawiało, że więźniowie byli niczym zwierzęta skupione jedynie na zaspokojeniu potrzeb fizjologicznych.
- Taka postawa więźniów świadczy o ich dehumanizacji.

„Rozmowy z katem” Kazimierz Moczarski – utwór pokazuje, jak nazistowski system nie tylko odbierał człowieczeństwo ofiarom, ale także oprawcom, którzy tak jak oficer SS Jürgen Stroop nie potrafili wykrzesać w sobie odrobiny współczucia i litości dla mordowanych Żydów;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej