Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Taniec z pewnością kojarzy Ci się z dobrą zabawą, towarzystwem i uśmiechem. W literaturze jednak motyw tańca ma zupełnie inną symbolikę, co zobaczysz w trakcie lektury „Tanga” Sławomira Mrożka.

- Motyw tanga pojawia się w utworze po raz pierwszy w trakcie rozmowy Stomila z Arturem.
- Ten odważny taniec na skutek rewolucji obyczajowej przestał być zakazany, dzięki czemu stał się symbolem buntu i przemian, a także symbolem wartości, przeciwko którym buntował się Artur (kultura masowa, upadek moralny, swoboda seksualna).
- Po raz drugi taniec pojawia się w zakończeniu dramatu, kiedy Edek zatańczył tango z Eugeniuszem w rytm „La Cumparisty”.
- Scena ta ma wymiar symboliczny związany z tym, że niewykształcony cham prowadził w tańcu inteligenta, co nawiązywało do obejmowania w ówczesnej Polsce władzy przez ludzi osiągających swoje cele siłą i sprytem.
- Zatańczenie tanga nad ciałem Artura jest wyrazem upadku wartości moralnych.
- W ten sposób Mrożek chciał ostrzec społeczeństwo przed zwycięstwem władzy totalitarnej.

„Wesele” Stanisław Wyspiański – chocholi taniec jest absurdalny, a zarazem tragiczny ze względu na uśpienie rodaków w niezwykle ważnym momencie i brak umiejętności podjęcia działania;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej