Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Narada
Po przebudzeniu Harey nie zniknęła. Badanie laboratoryjne wykazało, że niezniszczalna, błyskawicznie regenerująca się „zjawa” złożona była z nicości. Trzej badacze Kelvin, Snaut i Sartorius odbyli naradę przez wideofon. Nazwali zjawy „tworami F”. Uznali że złożone są z wielokrotnie mniejszych od atomów cząsteczek – neutrin. Spotkanie przerwał krzyk Sartoriusa.

Potwory
Kolejnego dnia Harey wciąż była przy Kelvinie. Bohater został poproszony o zdobycie plazmy, która posłużyłaby do eksperymentu służącemu „destabilizacji zjaw”. W bibliotece studiował dawne badania nad naturą planety, między innymi czytał o opisanych „długoniach”, mimoidach” i „symetriadach”. Zastanawiając się nad decyzją Sartoriusa o próbie zniszczenia „gości”, Kelvin postanowił za wszelką cenę ocalić Harey. Sartorius zaproponował dwa eksperymenty – pierwszy polegać miał na przesłaniu planecie wiązki ludzkiej świadomości, drugi na zniszczeniu zjaw poprzez proces anihilacji neutrinów.



Płynny tlen
Harey zaczynała zdawać sobie sprawę, że nie jest zwykłym człowiekiem i zachowywała się dziwnie. Jednej nocy próbowała popełnić samobójstwo zażywając płynny tlen, jednak jej ciało zregenerowało się. Dziewczyna przyznała, że odsłuchała nagranie Gibariana i zrozumiała, że nie jest człowiekiem, a instrumentem. Pragnęła śmierci, jednak Kelvin przekonał, że ją kocha.

Rozmowa
Kelvin opowiedział Snautowi o postępowaniu Harey. Przyznał, że kocha dziewczynę i chce z nią opuścić planetę, jednak ten uważał to za nierealne. Kelvin obawiał się mającego nastąpić eksperymentu z encefalogramem.

Myśliciele
Po przeprowadzeniu eksperymentu Kelvin wraz z Harey udał się do biblioteki. Studiował podział i rozwój hipotez dotyczących Solaris oraz zapiski jednego z autorów podważających możliwość kontaktu z planetą.

Sny
Mimo dwukrotnego powtórzenia eksperymentu w kolejnych dniach nie działo się nic. Naukowcy unikali wzajemnych kontaktów. Kelvin czas spędzał w bibliotece bądź swojej kabinie. W nocy męczyły go nierealne i trudne do opowiedzenia sny. Kolejne tygodnie mijały w ten sam sposób.



strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie szczegółowe
2  Stanisław Lem – biografia
3  Solaris - bohaterowie