Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
 
Stanisław Lem urodził się we Lwowie 12 września 1921 roku. Jego rodzicami byli Samuel Lem i Sabina z Wollendrów. Od 1932 roku był uczniem II Państwowego Gimnazjum im. K. S Szajnochy we Lwowie, gdzie w 1939 roku zdał maturę. Podczas wojny studiował medycynę w lwowskim Instytucie Medycznym, ostatecznie studia te ukończył w 1948 roku na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z Krakowem związał się do końca życia.

Zadebiutował jeszcze w 1946 roku nowelą Człowiek z Marsa, drukowaną w odcinkach w „Nowym Świecie Przygód”. Publikował od 1946 roku na łamach takich czasopism, jak „Kuźnica”, „Odra”, „Tygodnik Powszechny” czy „Żołnierz Polski”. Obok opowiadań związanych z II wojną światową, skupionych wokół odkryć i wynalazków, publikował poezję i recenzje filmowe. W 1948 roku zaczął pisać swoją pierwszą powieść, Szpital Przemienienia, która z powodów cenzuralnych ukazała się dopiero osiem lat później. Powieściowy, książkowy debiut Lema przypada na rok 1951- to Astronauci. Wspomina o tym Lem:
Historia Astronautów zaczyna się od pewnego spaceru. Mieszkałem w Zakopanem, w "Astorii", i poszedłem nad Czarny Staw z grubym panem, o którym nie wiedziałem, że to Jerzy Pański, szef ówczesny „Czytelnika”. Rozmawialiśmy o braku w Polsce powieści fantastycznych. Zapytał: — Napi¬sałby pan? — Odpowiedziałem: — Dlaczego nie! — I po paru tygodniach przychodzi umowa, tylko puste miejsce na tytuł. Wpisałem więc: Astronauci, choć nie wiedziałem jeszcze, o czym to będzie. S. Lem, Świat na krawędzi).


W 1954 Lem ożenił się z Barbarą Leśniak, lekarzem radiologiem. Powodzenie Astronautów spowodowało, że pisarz tworzy kolejne książki z dziedziny fantastyki naukowej, które przynoszą autorowi pozycję jednego z największych pisarzy w historii science-fiction. Można je podzielić na dwie kategorie – jedne należą do utworów utrzymanych w tonie poważnym (np. Solaris) inne w tonie groteskowym, często stylizowane na tradycyjne gatunki literackie (np. Bajki robotów). Oprócz twórczości fantastyczno-naukowej Lem pisał także powieści kryminalne (np. Śledztwo), eseje i prozę publicystyczną(np. Fantastyka i futurologia), oraz recenzje nieistniejących książek (np. Doskonała próżnia). Oprócz tego w 1965 roku opublikował autobiografię Wysoki Zamek.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie w pigułce
2  Solaris – charakterystyka gatunku literackiego
3  Problematyka Solaris