Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Kris Kelvin


Kris Kelvin to główny bohater powieści Solaris, z którym czytelnik przybywa na obcą planetę i odkrywa kolejne anomalie w funkcjonowaniu Stacji kosmicznej. Jako narrator jest stałym sprawozdawcą wydarzeń i pierwszym ich interpretatorem. Dowiadujemy się, że jest psychologiem, najpierw studentem, a potem pracownikiem solaryjskiego Instytutu na Ziemi, członkiem grupy Gibariana.

Początkowo bohater stara się logicznie i racjonalnie wytłumaczyć sobie zjawiska zachodzące na Stacji. Kiedy nie potrafi zrozumieć obecności Harey początkowo myśli, że wpadł w obłęd, następnie siłą próbuje pozbyć się niechcianego „gościa”. Dopiero z czasem akceptuje jej obecność, choć wciąż próbuje odkryć jej istotę i sens obecności. Snuje nawet plany wspólnego życia z ukochaną po powrocie na Ziemię, chociaż zdaje sobie sprawę, że są to marzenia nierealne. Mimo iż jest naukowcem twardo stąpającym po ziemi, ulega emocjom, jego uczucia w stosunku do Harey są jak najbardziej ludzkie.Na przykładzie Krisa możemy zobaczyć złożoność ludzkiej jednostki. Wieloletnie studia i praca naukowa, która nauczyła go patrzeć na świat przez pryzmat rozumu, nie zabijają w nim naturalnych ludzkich odruchów i odczuć, takich jak strach, pragnienie miłości i szczęścia. okazują się one ponadczasowe, niezależne od rozwoju wszechobecnej techniki. Postać Harey sprzed dziesięciu lat i jej tragiczne samobójstwo wzbudzają w nim poczucie winy, choć odległe wspomnienie zepchnął do najgłębszych pokładów nieświadomości.Po anihilacji Harey Kelvin początkowo wpada we wściekłość, pragnie zemścić się na oceanie, który stworzył jego ukochaną. Z czasem dowiadujemy się, że postanawia zrezygnować z powrotu na Ziemię w imię niepewnej szansy. Zostaje na Solaris bez wyraźnego celu, w nadziei zrozumienia, w mglistym przeczuciu, że odejść znaczy w tym przypadku poddać się, przekreślić tę, być może w wyobraźni jedynie istniejącą szansę, którą zakrywa przed nim przyszłość (A. Stoff, s. 52, por: A. Wójcik, s. 145).Kelvin to przedstawiciel ludzkości z przyszłości. Przybywa na Solaris i próbuje wyjaśnić niecodzienne zjawiska. Jednak pojawienie się Harey pokazuje go nie jako wybitnego naukowca, specjalistę od Solaris, a jako zwykłego człowieka, który ulega swym namiętnościom.


Charakterystyka „gości” (Harey)


Niechciani „goście” pojawiają się na Solaris w odpowiedzi na naświetlanie plazmy oceanu promieniami roengenowskimi. Są to neutrinowe kopie osób, z którymi naturalni ludzie byli kiedyś związani. Ich relacje najczęściej były tragiczne, wiązały się z silnymi przeżyciami emocjonalnymi, zostały „zapomniane”, przeniesione do najgłębszych pokładów pamięci. „Zjawy” zaburzają normalne funkcjonowanie pracowników placówki naukowej na Solaris.Fantomy wydają się być osobami „z krwi i kości”. Choć pozbawione są pamięci, mają świadomość, co widać na przykładzie Harey, która zaczyna zastanawiać się skąd się wzięła na Solaris. W jej umyśle tkwią refleksje zdarzeń zaistniałych już po jej śmierci. Dziewczyna podobnie jak człowiek odczuwa emocje, ma zdolność miłości i cierpienia. Harey, dzięki swej dociekliwości, domyśla się, że nie jest normalną ludzką istotą. Snaut nazywa dziewczynę: lustrem, w którym odbija się część mózgu [Kelvina]. Jeżeli jest wspaniała, to dlatego, że wspaniałe było [jego] wspomnienie.Charakterystyczną cechą „gości” jest fakt, iż nie mogą oddalać się od osoby, z której wspomnieniami wiąże się ich powstanie. Ponadto są prawie niezniszczalni – ich uszkodzone tkanki regenerują się błyskawicznie, urazy mechaniczne goją się niemal natychmiast, nie może ich zabić nawet płynny tlen, co pokazała próba samobójcza Harey. Snaut „gości” nazywa „tworami F”, podobnie jak Sartorius, a początkowo Kelvin, boi się przypisać im ludzkie cechy, choć w rzeczywistości „zjawy” są w stanie przeżywać ludzkie emocje, a nawet kochać. Analizując motywację pojawienia się „tworów F” naukowcy dywagują:

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie w pigułce
2  Solaris – charakterystyka gatunku literackiego
3  Stanisław Lem – biografia