Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przybysz
Główny bohater Kelvin przybywa z Ziemi na Stację kosmiczną położoną na obcej planecie Solaris. Nie wita go nikt. Wewnątrz spotyka cybernetyka Snauta, który informuje go o śmierci dowódcy Gibariana i przestrzega przed dziwnymi istotami, które może ujrzeć na Stacji.

Solaryści
Po odświeżeniu Kelvin przegląda dobrze mu znaną monografię Solaris. Dowiadujemy się, kiedy odkryto planetę, a także w jaki sposób ją badano i co stwierdzono. Wieloletnie badania różnych ekspedycji przyniosły wiele teorii na temat istoty planety. Jak dotąd nie udało się porozumieć z oceanem, który uważano za jedynego mieszkańca planety. W drodze do Snauta bohater zagląda do pomieszczenia zmarłego kapitana, gdzie widzi porozrzucane sprzęty.

Goście
Gibarian pozostawił Kelvinowi list oraz nagranie. Zmierzając do radiostacji, bohater mija czarnoskórą kobietę. Ze Snautem rozmawia o dziwnych zjawach, które pojawiły się na Stacji. Dowiaduje się, że Gibarian popełnił samobójstwo.

Sartorius
Kelvin studiuje zapiski z misji na Solaris Andre Bertona. Po jednej z wypraw badawczych na planecie został on uznany za niepoczytalnego. Bohater udał się do laboratorium spotkać się z Sartoriusem. Naukowiec nie chciał go wpuścić, zachowywał się dziwnie, a w zamkniętym pomieszczeniu dało się usłyszeć obecność dziecka. Zaszedł także do chłodni, gdzie obok ciała dowódcy leżała spotkana wcześniej Murzynka. Kelvin podejrzewał, że zwariował, jednak przeprowadzone przez niego badania na sobie nie potwierdziły tego.Harey
Po obudzeniu bohater zobaczył obok siebie Harey – miłość swego życia, która przed dziesięciu laty popełniła samobójstwo. Nie mógł uwierzyć, że nie śpi. Dziewczyna nie wydawała się realna, jednak przejawiała wszystkie cechy żywej istoty. Mężczyzna postanowił się jej pozbyć – podstępem zaprowadził ją do małego statku kosmicznego i wysłał na orbitę.

„Mały apokryf”
Po powrocie do kabiny zastał tam Snauta. Ten opowiedział, że zjawy takie jak Harey widzą na Stacji wszyscy. Z ich powodu Gibarian popełnił samobójstwo. Nie można się ich w żaden sposób pozbyć, ponieważ wciąż powracają. Snaut uważał je za wytwory podświadomości ludzkiej. Wyraził też negatywną opinię o kosmonautach i ziemskiej cywilizacji. Istot wytworzonych przez planetę nie sposób zabić, regenerują się w błyskawiczny sposób. Zachowują się jak wyobrażenia ludzi o nich. Snaut wręczył mu „Mały apokryf”, który zawierał raporty z przesłuchań Bertona. Po lekturze Kelvin uspokoił się. Nie czuł strachu przed planetą i przyszłością. W nocy znów pojawiła się Harey.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie szczegółowe
2  Najważniejsze cytaty z Solaris
3  Solaris – charakterystyka gatunku literackiego