Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podczas spaceru czternastoletni Staś Tarkowski opowiadał swojej ośmioletniej przyjaciółce Nel Rawlison o Fatmie – żonie Smaina, która została aresztowana po tym, jak chciała w nocy uciekać z dziećmi do swego męża, oskarżonego od zdradę dla proroka Mahdiego.

Streszczenie video

(treść streszczenia poniżej)


Po powrocie dzieci na obiad zaczęła się rozmowa Polaka i Angielki ze swymi ojcami – inżynierami pracującymi przy budowie Kanału Sueskiego. Panowie zaskoczyli i zachwycili dzieci nowiną o wspólnym wyjeździe do Medinet-el-Fajum oraz zasmucili informacjami o złej sytuacji w Sudanie i fanatyku Mahdim. Nagle niespodziewanie pojawiła się Fatma Smainowa, przerywając rodzinny posiłek. Piękna i tajemnicza kobieta prosiła o wstawiennictwo w jej sprawie w rządzie egipskim, nie szczędząc przy tym kłamstw i usprawiedliwiania swego „niewinnego” męża.

Panowie Rawlison i Tarkowski wyjechali w podroż z samego rana. Dzieci dołączyły do nich, gdy w szkole rozpoczęły się świąteczne ferie. Wcześniej w pociągu dzieci zaznajomiły się z dwoma angielskimi oficerami: doktorem Clargem (jak się okazało – krewnym Nel) oraz pułkownikiem Glenem, podążającymi do Kairu na spotkanie z angielskim ambasadorem.

Po przyjeździe do Medinet, otoczonego zewsząd piaszczystymi wzgórzami Pustyni Libijskiej bohaterowie poznali nowego pracownika ojców: Chamisa – syna dozorcy z Port-Said (był chłopcem do posyłek i posług), a Nel dostała od pana Tarkowskiego niespodziankę z okazji świąt. Był to duży pies rasy mastif o żółtej maści. Miał dwa lat i nazywał się Saba, co oznaczało lew. Pies był łagodny jak baranek.

Na czas wyprawy Rawlison i Tarkowski zatrudnili także dwóch braci – Idrysa i Gebhra. Nie zrazili się tym, że przysłała ich Fatma oraz tym, że bardzo dziwnie przypatrywali się dzieciom, a szczególnie Nel.

Nadszedł wieczór wigilijny. Dzieci otrzymały świąteczne upominki. Nel cieszyła się z dużej lalki i łakoci, a Stać z upragnionego angielskiego sztucera myśliwskiego i siodła do konnej jazdy.

Gdy ojcowie wyjechali na inspekcje Kanału Sueskiego, Staś i Nel zostali pod opieką starej Murzynki Dinah. Wtedy to podstępny Chamis w porozumieniu z Idrysem i Gebhrem uprowadzili Polaka i Angielkę. Działali z polecenia Fatmy. Porywacze i ich ofiary ruszyli na wielbłądach w kierunku Pustyni Libijskiej.
Mimo natychmiastowego zorganizowania przez ojców pościgu, nie udało się odbić dzieci. Rodzice jednak nie tracili nadziei.

Tymczasem Staś i Nel znosili razy padające na ich główki. Porywacze traktowali ich bardzo ostro. Mieli zamiar przekazać je Mahdiemu, którego uważali za boga. Ciężkie chwile łagodziła obecność Saby, który odnalazł swych ulubieńców. Podczas pobytu na pustyni, wszystkich zaskoczyła wielka burza piaskowa, wymuszająca przymusowy, kilkugodzinny postój.

Podczas kilkunastodniowej podróży do karawany dołączali nowi Beduini. Przynosili wiadomości o upadku Chartumu i śmierci broniącego go generała Gordona. Dla Stasia oznaczało to koniec marzeń. Był przekonany, że skoro wojska Mahdiego odniosły zwycięstwo, to szansę na ich uwolnienie spadły do zera.

Po dotarciu do kraju proroka okazało się, że w Chartumie panuje głód i nędza. Dzięki pomocy pewnego emira i Greka porywaczom i dzieciom udało się na szczęście dotrzeć przed oblicze Mahdiego. W czasie spotkania Staś jako jedyny nie pokłonił się. Zapytany, czy chce od tej pory być wyznawcą islamu, patrząc prorokowi w oczy z podniesioną głową odparł, że jest chrześcijaninem. Nie mógł wyrzec się wiary mimo grożącej śmierci, więc Mahdi wysłał dzieci do Faszody, w której przebywał Smain. Staś miał bardzo silny organizm, dlatego dobrze znosił trudy podroży. Inaczej było z Nel. Dziewczynka wyraźnie schudła, zamiast się opalić zbladła. Jej dobry nastrój ostatecznie załamał się po śmierci niani Dinah.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  W pustyni i w puszczy - streszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce wydarzeń „W pustyni i w puszczy”
3  Opis krajobrazów z powieści „W pustyni i w puszczy”Streszczenia książek
Tagi: