Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Doroty Terakowskiej „Władca Lewawu” jest unikalna pod wieloma względami. Przede wszystkim nawiązuje do nurtu powieści fantastycznej i przenosi czytelnika w świat dziecięcej wyobraźni. Głównym bohaterem jest trzynastoletni Bartek – mieszkaniec krakowskiego domu dziecka. pewnego dnia przypadkowo trafia do równoległego świata, które bardzo przypomina Kraków.

W Wokarku odnajduje swych rodziców i dzięki odwadze i pomysłowości stawia czoło gnębiącemu od lat Allian Nienazwanemu. Pozostaje w wiecie położonego nieopodal Lewawu, gdyż okazuje się, że stamtąd pochodzi. Autorka łączy fantazję z problemami, które wielu trafi na co dzień – samotnością, opuszczeniem brakiem rodziny, a także z okrutnymi i bezdusznymi rządami. Na przykładzie alternatywnego świata pokazuje na czym opierają się totalitarne rządy, jakie mechanizmy służą ich powstaniu i utrzymywaniu się.


Powieść Terakowskiej ukazała się pod koniec lat osiemdziesiątych i wciąż porusza aktualne problemy. Została wpisana do podstawy programowej z języka polskiego jako pozycja nieobowiązkowa w klasach IV-VI.

Mapa serwisu: