Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Trzynastoletni Bartek urodził się w Krakowie przy ulicy Skałecznej. Odkąd pamiętał mieszkał w domu dziecka. Jak twierdzili jego wychowankowie, gdy miał pięć lat jego rodzice zaginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Wciąż uciekał z sierocińca, bezskutecznie szukając swej mamy w pobliżu Wawelu i ulicy Skałecznej. Był szczupłym i drobnym chłopcem.

Okazało się ostatecznie, że Bartek ma naprawdę na imię Ketrab i pochodzi z Wokarku. Został uprowadzony przez Pajęczaki i przeniesiony do innego wymiaru. W miejscu skąd pochodził czekali na niego rodzice - Airam i Kefal oraz siostrzyczka Aloj. Bartek od dziecka był uparty. Swój sprzeciw w dzieciństwie wyrażał głośnym płaczem. Był ciekawy świata i chciał rozwiązać tajemnicę swego pochodzenia, Lewawu i Nienazwanego.

O tym, że niekoniecznie jest Bartkiem dowiedział się, gdy przez przypadek udało mu się powrócić do Wokarku. Tam odnalazł swych rodziców, jednak by w pełni wyjaśnić zagadkę swego pochodzenia musiał zmierzyć się z Nienazwanym. Od dziecka Pajęczaki go nie atakowały, a nawet czuły przed nim obawę. Nienazwany twierdził, że Ketrab miał w sobie tyle gniewu, że nie mógł go zlikwidować, dlatego pozbył się czteroletniego chłopca w inny sposób.

Chłopiec był dobrze wychowany – kłaniał się dorosłym, starał się grzecznie odpowiadać i nie podnosić głosu. Był o wiele bardziej samodzielny niż chłopcy w jego wieku. Nauczył się powstrzymywać łzy. Jednak w chwilach trudnych , gdy nikt go nie widział, płakał jak małe dziecko. Nie był chciwy, ani zachłanny. Nie chciał przyjąć darów wdzięczności od Allian w zamian za przepędzenie Pajęczaków. Śmiał się również z pomnika ku jego czci, który miał stanąć na rynku.

Bartek był odważny. Często, nawet gdy w środku się bał, pocieszał Allian i dodawał im otuchy, na przykład podczas wyprawy z Łewapem dna Lewaw. Ostatecznie samodzielnie udał się na Lewaw i stawił czoła wizjom kreowanym przez Nienazwanego. Nie dał się mu skusić na zapewnienie o olbrzymiej władzy i pieniądzach i przepędził intruza. Najważniejsza w jego życiu była rodzina, którą pragnął mieć na dobre i na złe. Dzieki jego wytrwałości udało mu się odzyskać rodzinne ciepło i bezpieczeństwo.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Władca Lewawu - streszczenie szczegółowe
2  Bohaterowie „Władcy Lewawu”
3  Władca Lewawu - streszczenie w pigułce, opracowanie