Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kiedy skończył grać, odwrócił się do swoich słuchaczy, którzy klaskali tak, jakby im za chwilę miały odpaść ręce. Holden obserwował, jak się kłania, uważając go za obłudnego. W panującym hałasie odczuł głęboki smutek i niewiele brakowało, żeby wrócił do hotelu. Nie chciał jednak znów być zupełnie sam, więc zajął stolik tuż pod ścianą. Zamówił whisky z sodą i zaczął obserwować gości. Przez jakiś czas przysłuchiwał się rozmowie komicznego chłopaka z równie komiczną dziewczyną, którzy siedzieli przy stoliku na lewo od niego. Po prawej stronie siedział lalusiowaty student z uniwersytetu Yale, obmacujący pod stolikiem nogi bardzo ładnej dziewczyny. Jednocześnie opowiadał jej o koledze, który próbował popełnić samobójstwo. Holden czuł się jak dureń siedzący samotnie pośród tłumu ludzi.

Nagle podeszła do niego jakaś dziewczyna i przywitała się z nim. Rozpoznał Lilian Simmons, z którą przez jakiś czas chodził jego brat. Towarzyszył jej oficer marynarki, podporucznik Blop, który wyglądał jakby połknął kij. Lilian wypytała Caulfielda o D.B. i nie mogła wyjść z podziwu, słysząc, że mieszka w Hollywood. Stała przy stoliku, śmiejąc się i nie zwracając uwagi na to, że swoją osobą tarasuje przejście. Zaproponowała, aby Holden przysiadł się do ich stolika, ale odmówił, wyjaśniając, że za chwilę wychodzi, ponieważ jest umówiony. Kiedy odeszła, opuścił lokal z wściekłością myśląc, że zawsze ktoś psuje mu zabawę.

13.
Drogę do hotelu przebył pieszo. Było mroźno, więc założył dżokejkę i zaczął zastanawiać się, kto w „Pencey” ukradł mu rękawiczki. Miał jednak świadomość, że jest zbyt wielkim tchórzem, aby należycie rozprawić się ze złodziejem. Nie przejmował się zbytnio stratą, ponieważ taką miał naturę, a swoją obojętnością często denerwował matkę. Im dłużej myślał o rękawicach i swoim tchórzostwie, tym bardziej czuł się przybity. Postanowił napić się i skręcił w stronę jakiegoś obskurnego baru.

W drzwiach natknął się na dwóch pijanych mężczyzn i w końcu zawrócił do hotelu. Minął pusty hall i skierował się do windy. Był tak przygnębiony, że chciał umrzeć. Nagle windziarz spytał go, czy nie chciałby się zabawić i zaproponował, że za pięć dolarów przyprowadzi mu dziewczynę. Holden zgodził się, choć było to wbrew jego zasadom i wszedł do pokoju. Umył zęby i założył czystą koszulę, czując narastające zdenerwowanie. Nigdy do tej pory nie spał z kobietą, choć miał wiele okazji do stracenia dziewictwa. Zawsze też wycofywał się, kiedy dziewczyna prosiła go, aby przestał ją pieścić i całował. Czekając na przyjście prostytutki, pomyślał, że ma szansę zdobyć doświadczenie, które przyda mu się w przyszłości.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce
2  cytaty
3  Phoebe Caulfield - charakterystykaKomentarze: „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: