Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Phoebe Caulfield - charakterystyka


Phoebe jest młodszą siostrą Holdena. Jest dziesięcioletnią, ładną i niezwykle mądrą dziewczynką o rudych włosach, krótkich latem, a zimą nieco dłuższych, które zakłada za małe i ładne uszy. Jest szczupła, zwinna, energiczna i żywiołowa. W szkole jest jedną z najlepszych uczennic i szczególnie wyróżnia się w pisaniu dyktand. Pod nieobecność najstarszego brata, D.B., sypia w jego pokoju. Zawsze chodzi ładnie ubrana i utrzymuje porządek. Wyróżnia się również uzdolnieniami artystycznymi – pisze powieść i gra w szkolnych przedstawieniach.

Holden uważa ją za bardzo rozsądną i Phoebe jest dla niego jedyną osobą, z którą mógłby rozmawiać o każdej porze dnia. Swoje uczucia okazuje spontanicznie i jest emocjonalnie związana z Holdenem, dostrzegając, że chłopak popełnia błędy i jest ze wszystkiego niezadowolony. Jest również bardzo spostrzegawcza i dość szybko odgaduje, że brat został znów wyrzucony ze szkoły. Jest wrażliwa i stara się zrozumieć jego postępowanie. Kiedy dowiaduje się, że Holden zamierza uciec z domu, chce wyjechać razem z nim. To dzięki niej Caulfield zmienia zdanie.

Profesor Spencer - charakterystyka


Profesor Spencer jest nauczycielem historii w „Pencey”. Jest ponadsiedemdziesięcioletnim staruszkiem, o przygarbionej sylwetce. Z racji wieku ma problemy z poruszaniem się i jest niezdarny. Potrafi cieszyć się życiem i chętnie spędza czas z uczniami, zapraszając ich do swojego domu. Szczególną sympatią darzy Holdena, choć sam również musiał wystawić mu ocenę niedostateczną z historii. Spotyka się z Caulfieldem, aby wyjaśnić mu, dlaczego tak właśnie postąpił i pragnie uświadomić mu, że powinien poważnie podejść do nauki. Holden uważa go za miłego staruszka, ale nie potrafi cierpliwie wysłuchać moralizatorskiej mowy nauczyciela.

Pan Antolini - charakterystyka


Pan Antolini jest młodym nauczycielem języka angielskiego, który przez jakiś czas uczył w Elkton Hills, a potem podjął pracę w jednej z nowojorskich szkół. Mieszka wraz z żoną przy Sutton Place. Holden uważa go za najlepszego ze wszystkich nauczycieli, którzy kiedykolwiek go uczyli. Jest niewiele starszy od jego brata, D.B. Po wydaleniu Caulfielda z Elkton Hills, utrzymywał znajomość z jego rodzicami i często bywał u nich na obiedzie. Jest bardzo inteligentny, dowcipny i interesuje się losem Holdena. Chętnie pomaga chłopcu i kiedy dowiaduje się, że został on wyrzucony z kolejnej szkoły, proponuje mu nocleg w swoim domu. Stara się uświadomić Caulfieldowi, że zmierza ku upadkowi i powinien zacząć się uczyć, aby odnaleźć właściwą dla siebie drogę. Jest życzliwy i wyrozumiały dla niego. W nocy dochodzi do nieprzyjemnej sytuacji – Holden budzi się, czując, że ktoś głaszcze go po głowie i dostrzega siedzącego przy łóżku nauczyciela. Ucieka z mieszkania, sądząc, że pan Antolini jest homoseksualistą, lecz następnego dnia ma wyrzuty sumienia i zaczyna zastanawiać się, czy właściwie zrozumiał gest mężczyzny, który okazał mu dobroć.

Sally Hayes - charakterystyka


Sally jest uczennicą college’u Mary A. Woodruff. Jest dziewczyną niezwykle atrakcyjną, ładną i wygadaną. Holden znał ją od bardzo dawna i przez wiele lat uważał ją za inteligentną, ponieważ zawsze miała wiele do powiedzenia na różne tematy. Z czasem przekonał się, że jest niezbyt mądra i nieco egzaltowana. Jest kokietką, przechwalającą się powodzeniem u chłopców. Caulfield, zauroczony jej urodą, postanawia ożenić się z nią i wyznaje jej miłość. Wtajemnicza ją również w swój plan ucieczki z Nowego Jorku, proponując, aby przyłączyła się do niego. Sally jednak uważa, że powinni najpierw skończyć szkołę i wziąć ślub. Ich randka kończy się niefortunnie – Holden obraża dziewczynę, a kiedy Sally nie przyjmuje jego przeprosin, zostawia ją samą w barze.

Jane Gallagher - charakterystyka


Jane jest postacią, która bezpośrednio nie pojawia się w powieści, lecz jest nieustannie obecna w myślach i wspomnieniach Holdena, a także staje się przyczyną jego bójki ze Stradlaterem. Caulfield poznał ją podczas wakacji, kiedy to jej rodzina wynajmowała dom obok domu jego rodziców. Rodzice Jane rozwiedli się, a jej matka poślubiła innego mężczyznę, którego dziewczyna nie potrafiła zaakceptować jako ojczyma.

Jane jest niezbyt ładna, ale podoba się Holdenowi jak żadna inna. Ma niezwykle ruchliwe usta, które są zawsze lekko rozchylone. Interesuje się sportem, lubi grać w tenisa, golfa i marzy o zostaniu tancerką. Lubi również czytać książki i jest bardzo inteligentna. W czasie wakacji często grywała z Holdenem w warcaby, a kiedy zdobywała damki, ustawiała je w jednym rzędzie. Pani Caulfield nie darzyła jej sympatią, uważając, że dziewczyna traktuje ją nieco wyniośle i jest arogancka. Holden uwielbiał spędzać z nią czas i lubił trzymać ją za rękę, chociaż nigdy nie byli parą. Myśl, że Jane umówiła się na randkę ze Stradlaterem i mogło między nimi do czegoś dojść, jest dla niego szczególnie bolesna i budzi w nim różne wątpliwości.

D.B. Caulfield - charakterystyka


D.B. jest najstarszym bratem Holdena. Mieszka w Hollywood, dokąd przeniósł się z Nowego Jorku, aby zająć się pisaniem scenariuszy filmowych. Jest początkującym, uzdolnionym pisarzem, którego Holden podziwia i którym zarazem gardzi, uważając, że zaprzedał się filmowcom.

Jest zamożny, lecz według chłopaka nie pisze już prawdziwych książek. Odwiedza chłopaka w szpitali i wysłuchuje jego opowieści o tym, co wydarzyło się w przeciągu trzech dni, kiedy to uciekł z „Pencey”. W powieści nie pojawia się bezpośrednio, ale Holden wiele razy wspomina o nim i informuje, że czeka na jego odwiedziny.

Ward Stradlater - charakterystyka


Ward jest czwartoklasistą, współlokatorem Holdena z pokoju w internacie szkoły „Pencey”. Jest przystojny, elegancki, pięknie zbudowany i uwielbia chwalić się nagim torsem. Zawsze też dba o swój wygląd, choć w rzeczywistości jest niechlujny i Holden uważa go za utajonego brudasa, ponieważ nigdy nie czyści swojej brzytwy do golenia. Jest sportowcem i należy do najpopularniejszych uczniów w szkole. Ma nieco lekceważący sposób bycia i zachowuje się tak, jakby wiecznie gdzieś się spieszył. Jest zadufany w sobie i ma powodzenie u dziewcząt, które potrafi umiejętnie uwodzić.

Holden nie lubi go, choć potrafi przyznać, że Ward jest całkiem przyzwoity. Pomimo tego pisze za niego wypracowanie, które nie zostaje docenione przez Warda. Źródłem otwartego konfliktu między Caulfieldem a Stradlaterem staje się Jane Gallagher – znajoma Holdena, z którą umówił się Ward.

Robert Ackley - charakterystyka


Ackley jest osiemnastoletnim, pryszczatym, wyrośniętym chłopakiem o nieco przygarbionej sylwetce i obrzydliwych, omszałych zębach, których nigdy nie myje. Zajmuje pokój, sąsiadujący z kwaterą Holdena w internacie, dzięki czemu często przebywa u Caulfielda, choć nie jest przez niego mile widziany. Od czterech lat jest uczniem „Pencey” i należy do grona seniorów. Ackley jest samotnikiem i dziwakiem o paskudnych przyzwyczajeniach i niechlujnym sposobie bycia. Większość czasu spędza w swoim pokoju, nigdzie nie wychodzi i nie ma przyjaciół. Mówi tak, jakby zawsze był zmęczony lub znudzony. Często opowiada różne wersje tej samej historii, co irytuje Holdena. Jest zagorzałym katolikiem. Nienawidzi Stradlatera, ale nigdy otwarcie nie okazuje mu swojej niechęci.


Holden Caulfield - charakterystyka

Holden Caulfield jest głównym bohaterem i zarazem narratorem powieści Jerome Davida Salingera: „Buszujący w zbożu”. Czytelnik poznaje go w chwili, kiedy rozpoczyna swą opowieść o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Przebywa w szpitalu w miejscowości w pobliżu Hollywood, gdzie trafił po tym, jak zachorował po świętach Bożego Narodzenia i ucieczce z prywatnej szkoły w Agerstown.

Holden pochodzi z zamożnej rodziny,... więcej