Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Holden Caulfield jest głównym bohaterem i zarazem narratorem powieści Jerome Davida Salingera: „Buszujący w zbożu”. Czytelnik poznaje go w chwili, kiedy rozpoczyna swą opowieść o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Przebywa w szpitalu w miejscowości w pobliżu Hollywood, gdzie trafił po tym, jak zachorował po świętach Bożego Narodzenia i ucieczce z prywatnej szkoły w Agerstown.

Holden pochodzi z zamożnej rodziny, mieszkającej na dwunastym piętrze wieżowca przy Siedemdziesiątej Pierwszej Ulicy w Nowym Jorku. Jego ojciec jest radcą prawnym i często finansuje spektakle na Broadwayu, które nie odnoszą sukcesu. Jego matka zajmuje się prowadzeniem domu, a od śmierci najmłodszego syna, Alika, jest nerwowa, często choruje i dużo pali. Holden ma starszego brata, D.B., który jest pisarzem i mieszka w Hollywood, gdzie pisze scenariusze filmowe oraz młodszą siostrę, Phoebe, z którą jest emocjonalnie związany. Uważa, że jest najbardziej nieudanym dzieckiem spośród rodzeństwa.

Caulfield ma siedemnaście lat, jest wysokim, szczupłym, ładnym chłopcem o krótko przystrzyżonych, siwiejących włosach. Ubiera się elegancko, w drogie i gustowne rzeczy, nie odczuwa konieczności oszczędzania i bez zastanowienia wydaje pieniądze. Podczas wyjazdu do Nowego Jorku z drużyną szermierzy kupił czerwoną dżokejkę, którą zakłada daszkiem do tyłu, uważając, że wygląda w niej bardzo korzystnie. Nałogowo pali papierosy, choć ze względu na stan zdrowia lekarz zalecił mu rzucenie palenia i zdrowe odżywianie się. Nie jest silny i, jak sam przyznaje, należy do osób dość tchórzliwych. Uczęszcza do prywatnych szkół, lecz ma ogromne problemy z dostosowaniem się do środowiska i nie przykłada się do nauki, przez co dość często jest z nich wydalany. „Pencey” jest jego czwartą szkołą – został z niej wyrzucony, ponieważ nie zaliczył czterech przedmiotów. Jest zdolny, ale leniwy i nie przejmuje się zbytnio swoimi ocenami. Z przyjemnością uczy się jedynie angielskiego, a napisane przez niego wypracowania wskazują, iż posiada talent pisarski. Według pana Antoliniego jest typem intelektualisty, który „kocha się w wiedzy”. Jego rodzice pragną, aby zdobył odpowiednie wykształcenie, choć sam nie przywiązuje do tego wagi.

Holden jest chłopcem o złożonej osobowości. Zachowuje się jak typowy nastolatek, ale jest zarazem doskonałym obserwatorem, dostrzegającym obłudę i zło świata dorosłych. Dość lekceważąco podchodzi do nauki, interesuje się dziewczętami, należy do drużyny szermierzy, lubi pić alkohol i udawać dorosłego. Często kłamie, ma wybujałą wyobraźnię i wciela się w różne postacie. Ucieka ze szkoły, ponieważ nie widzi sensu czekania na przyjazd rodziców ze świadomością, że po raz kolejny rozczarował ich i nie chce dłużej przebywać w miejscu, w którym czuje się coraz bardziej samotny i przygnębiony. Nie potrafi również pogodzić się z myślą, że Jane spędziła czas ze Stradlaterem.

Czas, spędzony w Nowym Jorku, uwidacznia jego wewnętrzne rozterki i wątpliwości. Zdaje sobie sprawę ze swoich wad, jest niezwykle spostrzegawczy i inteligentny, widzi zakłamanie dorosłych, ich obłudę i na swój sposób buntuje się przeciwko środowisku, do którego nie pasuje. Gardzi ludźmi, którzy są niechlujni, mają walizki gorszej jakości, którzy ukrywają swoje prawdziwe oblicza. W ten sposób podkreśla swój nieco ironiczny stosunek do świata, który ocenia bardzo krytycznie. Ma nonszalancki sposób bycia, lecz pod marką sarkazmu ukrywa wrodzoną wrażliwość. Podziwia starszego brata, choć zarazem krytykuje go, że zaprzedał się filmowcom i przestał być prawdziwym pisarzem. Rozpamiętuje śmierć młodszego brata, nie mogąc zrozumieć, dlaczego Alik, który był wyjątkowym dzieckiem, musiał umrzeć. Jedyną osobą, z którą potrafi szczerze rozmawiać i którą uważa za rozsądną jest jego siostra, Phoebe.

W rzeczywistości nie ma prawdziwych przyjaciół, koledzy wzbudzają w nim obrzydzenie i pogardę, często traktuje ich pobłażliwie. Udaje dorosłego, pije alkohol, zgadza się na opłacenie prostytutki, ale ostatecznie okazuje się dzieckiem – impulsywnym, zagubionym i samotnym, szukającym czegoś, co stałoby się sensem jego życia. Jest wrażliwy i pragnie realizować swoje marzenia, które nie pasują do planów, jakie mają względem niego rodzice. Pragnie ukryć się gdzieś, gdzie mógłby być kimś innym i żyć tak, jak mu się podoba. Najczęściej działa pod wpływem chwili, podejmując nieprzemyślane i spontaniczne decyzje.

Holden jest idealistą, nie potrafiącym dostosować się do zasad świata dorosłych, w którym przyszło mu żyć. Ma swój własny system wartości, nie chce być jednym z wielu, pragnąc być tym, który ratuje ludzi przed upadkiem w przepaść. W chwili słabości płacze, czując, że nie potrafi poradzić sobie z narastającym przygnębieniem. Ostatecznie wraca do domu, kierując się przede wszystkim troską o siostrę, która postanowiła uciec z miasta razem z nim.

Holden Caulfield jest postacią trudną do jednoznacznej oceny. Jest w nim wiele pogardy do świata, jest sceptykiem, który nie potrafi wymienić choć jednej rzeczy, którą lubi. Nie jest jednak postacią negatywną – jest raczej młodym człowiekiem, stojącym na rozdrożu, zagubionym i wyobcowanym ze środowiska, które nie spełnia jego oczekiwań.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe
2  Pozostali bohaterowie
3  „Buszujący w zbożu” jako metafora życia – problematyka utworu