Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Holden Caulfield jest głównym bohaterem i zarazem narratorem powieści Jerome Davida Salingera: „Buszujący w zbożu”. Czytelnik poznaje go w chwili, kiedy rozpoczyna swą opowieść o wydarzeniach sprzed kilku miesięcy. Przebywa w szpitalu w miejscowości w pobliżu Hollywood, gdzie trafił po tym, jak zachorował po świętach Bożego Narodzenia i ucieczce z prywatnej szkoły w Agerstown.

Holden pochodzi z zamożnej rodziny, mieszkającej na dwunastym piętrze wieżowca przy Siedemdziesiątej Pierwszej Ulicy w Nowym Jorku. Jego ojciec jest radcą prawnym i często finansuje spektakle na Broadwayu, które nie odnoszą sukcesu. Jego matka zajmuje się prowadzeniem domu, a od śmierci najmłodszego syna, Alika, jest nerwowa, często choruje i dużo pali. Holden ma starszego brata, D.B., który jest pisarzem i mieszka w Hollywood, gdzie pisze scenariusze filmowe oraz młodszą siostrę, Phoebe, z którą jest emocjonalnie związany. Uważa, że jest najbardziej nieudanym dzieckiem spośród rodzeństwa.

Caulfield ma siedemnaście lat, jest wysokim, szczupłym, ładnym chłopcem o krótko przystrzyżonych, siwiejących włosach. Ubiera się elegancko, w drogie i gustowne rzeczy, nie odczuwa konieczności oszczędzania i bez zastanowienia wydaje pieniądze. Podczas wyjazdu do Nowego Jorku z drużyną szermierzy kupił czerwoną dżokejkę, którą zakłada daszkiem do tyłu, uważając, że wygląda w niej bardzo korzystnie. Nałogowo pali papierosy, choć ze względu na stan zdrowia lekarz zalecił mu rzucenie palenia i zdrowe odżywianie się. Nie jest silny i, jak sam przyznaje, należy do osób dość tchórzliwych. Uczęszcza do prywatnych szkół, lecz ma ogromne problemy z dostosowaniem się do środowiska i nie przykłada się do nauki, przez co dość często jest z nich wydalany. „Pencey” jest jego czwartą szkołą – został z niej wyrzucony, ponieważ nie zaliczył czterech przedmiotów. Jest zdolny, ale leniwy i nie przejmuje się zbytnio swoimi ocenami. Z przyjemnością uczy się jedynie angielskiego, a napisane przez niego wypracowania wskazują, iż posiada talent pisarski. Według pana Antoliniego jest typem intelektualisty, który „kocha się w wiedzy”. Jego rodzice pragną, aby zdobył odpowiednie wykształcenie, choć sam nie przywiązuje do tego wagi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe
2  Pozostali bohaterowie
3  „Buszujący w zbożu” jako metafora życia – problematyka utworu