Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zdołał dowiedzieć się, że pracują w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zatańczył z przyjaciółkami blondynki, wmawiając jednej, że widział właśnie Gary’ego Coopera. Po powrocie na miejsce pochwaliła się koleżankom, że widziała aktora, wzbudzając ich zazdrość. Na noc zamykano bar, więc Holden postawił nowym znajomym po dwa drinki, a dla siebie zamówił ponownie colę. W pewnej chwili wszystkie trzy podniosły się, oznajmiając, że pora iść spać. Pożegnał się z nim, zapewniając, że odwiedzi je w Seattle. Potem zapłacił rachunek i opuścił Salę Lawendową.


11.

Kiedy wrócił do hallu, przypomniał sobie Jane Gallagher. Usiadł w jednym z hotelowych foteli i nie potrafił odpędzić od siebie myśli o dziewczynie i o tym, że była na randce z Stradlaterem. Znał ją na tyle, by być prawie pewnym, że nie uległa Stradlatorowi, lecz myśl, że siedzieli razem w samochodzie, denerwowała go. Poznali się dzięki dobermanowi jej matki, który nieustannie załatwiał swoje potrzeby na trawniku przed domem jego rodziców. Matka zatelefonowała do pani Gallagher z okropną awanturą. Kilka dni później spotkał Jane w klubie i przywitał się z nią, ale potraktowała go ozięble. Postarał się więc przekonać ją, że nie ma nic przeciwko psu i od tej pory żyli w wielkiej przyjaźni. Jane nie była pięknością, lecz podobała mu się jak żadna inna dziewczyna.

Szczególnie zapamiętał jedno popołudnie, kiedy po raz pierwszy i zarazem jedyny całkował się z Jane. Była wówczas sobota i ze względu na padający deszcz siedzieli na werandzie jej domu. Grali w warcaby, a on żartował z tego, że Jane nie chce ruszyć swoich dam. Nagle zjawił się jej ojczym, pytając, czy gdzieś w domu są papierosy. Nie odpowiedziała mu i kiedy wycofał się do kuchni, Holden zapytał, o co chodzi. Kiedy zauważył, że płacze, usiadł obok niej i zaczął całować ją po twarzy. Po chwili wstała i pobiegła do swojego pokoju po sweter, a potem poszli do kina. W jej towarzystwie czuł się bardzo dobrze i często trzymali się za ręce. Nagle poderwał się, postanawiając wynieść się z hotelu. Wrócił do pokoju po płaszcz i pojechał taksówką do nocnego lokalu w Greenwich Village, prowadzonego przez Ernie’ego, w którym bywał czasami z bratem, zanim ten wyjechał do Hollywood.

12.
Miasto było ciche i puste, a taksówka tak stara, że cuchnęła jakby ktoś w niej przed chwilą zwymiotował. Po jakimś czasie Holden nawiązał rozmowę z taksówkarzem, Horwitzem, który okazał się sympatyczniejszy od poprzedniego kierowcy. Ponownie starał się dowiedzieć, gdzie kaczki, pływające w parku, podziewają się w zimie, kiedy staw zamarza. Mężczyzna odparł, że nic nie wie o takich głupstwach. Po chwili dodał, że ryby zostają na zimę w wodzie i mają wówczas gorsze życie niż kaczki. Caulfield zapytał, co dzieje się z rybami, gdy zamarza cała woda w jeziorze. Horwitz wyjaśnił, że żyją wtedy w lodzie i taka już jest ich natura, że całym ciałem pochłaniają pożywienie. Holden zakończył temat, uznając, iż nic nowego nie dowie się. Kiedy zajechali przed lokal Ernie’ego, zapłacił rachunek i wszedł do środka. Pomimo późnej godziny sala była przepełniona ludźmi, głównie uczniami szkół średnich i college’ów. Wszyscy zachowywali się cicho, słuchając gry Ernie’ego na fortepianie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce
2  Pan Antolini - charakterystyka
3  cytatyKomentarze: „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: