Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stradlater zaczął przygotowywać się do randki, prosząc Holdena, aby napisał za niego wypracowanie z angielskiego. Wspomniał, że umówił się z Jane Gallagher, która twierdziła, że jest znajomą Caulfielda. Informacja ta wzburzyła Holdena. Chciał dowiedzieć się, dokąd jadą i czy dziewczyna wypytywała o niego. Stradlater odparł, że jeszcze nie wie, gdzie ją zabierze i wyszedł. Wieczorem Holden, Mal Brossard i Ackley pojechali autobusem do Agerstown. Na miejscu okazało się, że widzieli film, na który mieli iść do kina, więc pograli w kręgle i przed dziewiątą wrócili do internatu. Caulfield zasiadł do wypracowania dla Stradlatera i nie mając innego pomysłu, opisał rękawicę, należącą do jego zmarłego brata, Alika.

Po jedenastej wrócił Stradlater. Przeczytał wypracowanie i zagniewany, zarzucił Caulfieldowi, że nic nie robi tak, jak powinien. Holden podarł kartki i położył się na łóżku, paląc papierosa. Potem zaczął wypytywać o Jane. Stradlater odpowiedział, że spędzili czas w pożyczonym samochodzie, co zaniepokoiło chłopaka. Nieoczekiwanie rzucił się na współlokatora, ale ten szybko pokonał go i przewrócił na podłogę. Holden obrzucił go wyzwiskami, krzycząc, że nic nie wie o Jane. Nazwał go kretynem, a wtedy Stradlater wpadł w szał i uderzył go pięścią w twarz tak mocno, że z nosa zaczęła mu lecieć krew.

Po jego wyjściu Caulfield poszedł do pokoju Ackleya i uznał, że prześpi się na łóżku Ely’ego, który wyjechał na weekend do domu. Skłamał, wyjaśniając chłopakowi, że pobił się ze Stradlaterem, stając w obronie jego honoru. Przez jakiś czas leżał, rozmyślając o Jane i o tym, co mogło zajść między nią a Stradlaterem. Potem wyszedł na korytarz i postanowił, że ucieknie z „Pencey”, nie czekając do środy, kiedy to mieli przyjechać rodzice. Spakował się, odsprzedał maszynę do pisania i opuścił budynek internatu.

W pociągu, jadącym do Nowego Jorku, nawiązał rozmowę z kobietą, która wsiadła w Trenton. Okazało się, że jest ona matką jego kolegi z klasy, Ernesta Morrowa. Przedstawił się jako Rudolf Schmidt i zaczął przekonywać ją, że Ernest jest jednym z najbardziej lubianych chłopców w szkole i z łatwością mógł wygrać wybory na przewodniczącego klasy, lecz zgodził się na zgłoszenie jego kandydatury. Kiedy zainteresowała się, dlaczego wraca wcześniej do domu, wyjaśnił, iż czeka go operacja, gdyż ma guza na mózgu.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Buszujący w zbożu” - streszczenie szczegółowe
2  Jerome David Salinger – biografia
3  Profesor Spencer - charakterystykaKomentarze: Streszczenie „Buszującego w zbożu” w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: