Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W obszernej komnacie cisnęło się sześcioro dzieci, w wieku od jedenastu do dwu lat, do dziewczyny średniego wzrostu, zgrabnej postaci, ubranej w białą sukienkę z bladoróżowymi kokardami na ramieniu i u gorsu. W rękach trzymała bochenek ciemnego chleba i krajała dzieciom kromki, których wielkość zastosowana była do wieku i apetytu każdego z nich. Rozdawała je z serdecznością wokół, a dzieci, trzymając rączki długo wzniesione w górę, zanim kromka została odkrojona, wołały potem: − Dziękuję! − i odbiegały wesoło, lub też odchodziły spokojnie, stosownie do swego usposobienia, ku bramie wjazdowej, by obejrzeć przybyłych i powóz, który miał zabrać ich Lottę.
Fragment ten jest nie tylko opisem pięknej bohaterki, ale wskazuje też na wiele cech jej charakteru. Lotta była bowiem dobrą, szlachetną i pogodną kobietą

Kobieta ta wydawała się być idealną partnerką dla Wertera. Podobnie jak on uwielbiała muzykę, lekturę, taniec, życie towarzyskie oraz swobodną wymianę poglądów. Jednak obiecała swoją rękę Albertowi i danego słowa nie zamierzała łamać. Chociaż jej kontakty z Werterem były o wiele głębsze, był on dla niej pasjonujący, nie unikała jego adoracji, a nawet sama odwzajemniała jego zaloty, to i tak poślubiła Alberta. Jej mężą cechowoło to, czego próżno było szukać u Wertera: poczucie bezpieczeństwa, stabilności, pewność jutra i spokojne życie.

Chociaż czuła do Wertera coś więcej niż przyjaźń, to nie dawała tego po sobie poznać. Teresa Nowacka pisze o Loccie: cechuje ją umiar, poprawność, wzorowe zachowanie i niezwykle subtelnie wyczuwana granica jej zaangażowania uczuciowego. Jednak nie można nazwać ją wyrachowaną, czy bawiącą się uczuciami Wertera. Bohaterka przeżywała wewnętrzne rozterki, zastanawiała się, czy nie pójść za głosem serca, lecz obowiązek dotrzymania danego słowa honoru Albertowi bierze górę.

Już po ślubie, który wzięli z Albertem w tajemnicy przed Werterem, gdy zaloty tytułowego bohatera powieści stały się zbyt nachalne oraz zakłócały domowy ład i szczęście małżeńskie Lotty, kobieta poprosiła go o zaprzestanie wizyt. Odrzucając zakochanego do szaleństwa i nadwrażliwego młodzieńca spowodowała, że stracił on ochotę do życia. Z czasem zaczęły się w niej zmagać wewnętrzne rozterki, nawet zaczęła żałować, że odtrąciła od siebie Wertera, lecz było już za późno. Na wieść o samobójstwie głównego bohatera, Lotta sama popadła w bardzo ciężki stan zdrowia, co uniemożliwiło jej uczestnictwo w jego pogrzebie.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Autobiograficzny charakter powieści
3  cytatyKomentarze: Charakterystyka Lotty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-06 18:05:39

Cóż sam pragnołem zawsze sobie wyobrazić wyglad i piękno Lotty i starać się zrozumieć jaką musiała być piękną kobietą skoro można było popełnić samobójstwo również z jej powodu


2019-02-07 19:27:04

Lotta jest w związku z Albertem, ponieważ tego życzyła sobie matka bohaterki na łożu śmierci. Myślę, że to jest istotna informacja, o której tu nie wspomniano.


2019-01-18 18:04:24

Do ConanRambo: Nie ta, będzie inna? to dopiero jest płytkie podejście. Współczuję Twojej dziewczynie(choć z takim myśleniem pewnie jej nie masz), a w przyszłości (nie daj Boże!) żonie ;)


2018-12-20 23:14:47

"Pragnołeś"? Pragnąłeś? To wysil wyobrażnię! Chłopie, to, ze kobieta jest piękna to nie powód Żeby się dla Niej zabijać! Cóż za płytkie podejście. Zresztą jak to się mówi : "Nie ta, będzie inna - jej strata":P


2018-12-07 19:25:47

on sie nie zabił DLA NIEJ. On po prostu oszalał z nadmiaru emocji, od paćżątku był człowiekiem zbyt wrażliwym, nie umiał rozwiązywac problemów, nie miał wsparcia rodziny. Takie sytuacje zdarzają się i dzisiaj
Streszczenia książek
Tagi: