Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Tego bohatera najlepiej scharakteryzować jako przeciwieństwo Wertera. Oczywiście był on człowiekiem dobrym, wartościowym i szlachetnym, lecz posiadał przede wszystkim takie cechy, którymi główny bohater gardził. Przede wszystkim Albert był bardzo pracowity i uwielbiał swoją pracę. Mnóstwo czasu poświęcał na swoje interesy. Był człowiekiem bardzo aktywnym, czynnym, zamiast czekać i kontemplować, działał. Wszystko, co osiągnął, zawdzięczał ciężkiej pracy, dokładności i zaangażowaniu.

Znał i kochał Lottę od wielu lat. Bezgranicznie jej ufał, nawet gdy spędzała całe dnie z Werterem. Nie czuł zazdrości, ponieważ nie uważał głównego bohatera za rywala o względy pięknej kobiety. Cechowała go życiowa dojrzałość i mądrość, co wynikało z tego, że był od Wertera i Loty starszy.

Jego stosunek do przyjaciela był bardzo specyficzny. W pewnym sensie zachwycał się odmiennością Wertera. Bardzo chętnie z nim polemizował, ponieważ najczęściej mieli oni różne zdania na niemal wszystko. W jednej z takich dyskusji Albert powiedział: łatwiej umrzeć, niż mężnie znosić życie pełne udręki, negatywnie ustosunkowując się do samobójstw.

Po ślubie z Lottą jego cierpliwość, wydawałoby się nieskończona, wyczerpała się. Coraz chłodniej spoglądał na przyjaciela, który swoją ciągłą obecnością zakłócał spokój w jego domu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Charakterystyka porównawcza Wertera i Alberta
3  Motyw nieszczęśliwej miłości – historia uczucia Wertera i Lotty