Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Miziołek – narrator powieści, autor listów i pamiętnika. Jedenastolatek, który z własnej perspektywy opisuje swój dom i szkolne perypetie. Kocha swoich rodziców, choć czasem nie wyraża się o nich z uznaniem.
Mamiszon – mama Miziołka. Bohaterowi wydaje się, że zachowuje się jakby była nastolatką. Oszukuje w grze w karty, płacze w kinie i gubi rękawiczki, Wyleciała z komitetu rodzicielskiego, ponieważ nazwała dyrektora „śledziowym łepkiem”. Gdy jej mąż przynosi premię wpada w szał zakupów. Niepodzielnie rządzi w domu. Nie ma kulinarnych zdolności, a jej wypieki nie przypominają normalnych ciast. jest wyrozumiała.
Papiszon – tata Miziołka, maniak techniki komputerowej. Miał na imię Grzegorz i był roztargniony. W pracy zagrożony redukcją.

Kaszydło – młodsza siostra Miziołka. Kłamczucha i skarżypyta. Ma wiele koleżanek, bawi się lalkami Barbie. Lubi przebierać się za królewnę, zdarza się jej grzebać w rzeczach Miziołka. Wierzy w Świętego Mikołaja.
Mały Potwór – młodsza siostra Miziołka, skończyła roczek. Nosi imiona: Anna Klementyna Natalia. Ma wielki apetyt i siedem zębów. Pije z butelki, sika w majtki i nie mówi „w ludzkim narzeczu”.
Piroman – kolega Miziołka, dążył sympatią Pućkę (siostrę Klaksona), ubiegł Miziołka w wyławianiu monet z fontanny w Łazienkach. Jego pasją były wybuchy. Po Sylwestrze, kiedy odpalił petardy w łazience dostał niezłe lanie. Usiłował przekonać innych, że zna się na hipnozie.
Fifa – właściciel szczura Gutka. Jego zwierzak okazał się samiczką i urodził młode. Jego ojciec był naukowcem, jednak odkąd żona została bizneswoman zajął się domem. Świetnie gotuje i piecze, nie lubi jedynie ścierania kurzy. Fifa rywalizuje z Miziołkiem o względy Beaty. Ma jej zdjęcie w szufladzie.
Klakson – kolega z Miziołka wraz z nim wysłał zgłoszenie do „Koła Fortuny”. W celu przygotowania czytał „Słownik wyrazów obcych”. Jest najniższy w klasie i nigdy nie wpuszczają go do kina na filmy od 18 lat, chociaż pożycza od ojca jesionkę. Brat Pućki.

Kuczmierowski – kolega Miziołka – jako pierwszy poznał jego przezwisko, handlował na bazarze beretami, dzięki czemu uzbierał pieniądze na skórzaną kurtkę z bajerami. Jako pierwszy w klasie przechodził mutację i zaczął mu się sypać wąs. Potrafił też udawać szczekanie psa.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka Miziołka
3  Czas i miejsce akcji „Dynastii Miziołków”