Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Możemy dokładnie wyznaczyć czas akcji powieści „Dynastia Miziołków” Utwór prowadzony jest w formie dziennika oraz listów. Pierwszy wpis nosi datę 1 kwietnia i jest to Prima Aprilis. Ostatni zapis pochodzi z 30 marca następnego roku. Autorka nie określa roku, w którym mają miejsce wydarzenia, co nadaje powieści charakter uniwersalny. Możemy domyślać się, że rzecz dzieje się w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, jednak w wyniku „liftingu” jakiemu podlega fabuła trudno dokładnie określić czasy (można dedukować sprawdzając, kiedy popularny był teleturniej „Koło Fortuny”).

Miejsce akcji to przede wszystkim Warszawa. To miejsce gdzie mieszka i uczęszcza do szkoły Miziołek. Rodzina udaje się na spacer do lasu, odwiedza też ciocię Anię na jej działkę i jedzie na własną działkę rekreacyjną położoną za Wyszkowem. Narrator wspomina także wycieczkę szkolną do Łazienek Królewskich w Warszawie.

Inaczej jest podczas letnich i zimowych ferii – wówczas Miziołek wyjeżdża ze stolicy. Najpierw wraz z kumplami jedzie na kolonie do małej miejscowości za Olsztynem (do Olsztyna grupa dojeżdża pociągiem, a następnie przesiada się do autokarów). Miejscem docelowym są Pupki – wieś położona w gminie Jonkowo. Koloniści odwiedzają m. in. Malbork. Po powrocie udaje się do babci do wsi Kiełpin położonej za Poznaniem. Następnie bohater jedzie na obóz harcerski w pobliżu Brodnicy. Ostatnie miejsce wakacyjnych wojaży to Jelitkowo – położona nad morzem znana miejscowość turystyczna. Droga powrotna z kurortu jest dla rodziny koszmarem. Z kolei ferie zimowe spędza Miziołek w Tatrach, nieopodal Zakopanego, gdzie robi sobie zdjęcie z misiem. O wszystkich wyprawach dowiadujemy się z listów.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie w pigułce
2  Opis trzech dni z życia Miziołka (w formie dziennika)
3  Bohaterowie „Dynastii Miziołków”