Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W sierpniu 1940 roku rozpoczęła się jedna z największych i najważniejszych bitew II wojny światowej, określana mianem Bitwy o Brytanię. Walki toczyły się wyłącznie w powietrzu, a hitlerowcy, wykorzystując potężne bombowce, chcieli zmusić rząd brytyjski do kapitulacji. Po stronie aliantów walczyła grupa polskich myśliwców – młodych, odważnych mężczyzn, którzy zadziwili cały świat swoimi zwycięstwami i ilością zestrzelonych maszyn przeciwnika. Początkowa nieufność Brytyjczyków, którzy nie mogli zrozumieć, skąd wynika niezwykła skuteczność polskich pilotów, zmieniała się z każdym dniem w zdumienie i rosnący podziw.

Świadkiem tych ważnych dla całej ludzkości wydarzeń był pisarz-podróżnik, Arkady Fiedler, który zjawił się w bazie lotniczej, gdzie stacjonował osławiony już Dywizjon 303, na rozkaz generała Władysława Sikorskiego i podjął się opisania sukcesów Polaków. Z relacji, pisanych na bieżąco i pod wpływem wzruszeń, towarzyszących kolejnym zwycięstwom polskich myśliwców, zrodziła się książka, dająca świadectwo ich bohaterstwa i szaleńczej niekiedy brawury – „Dywizjon 303”. Utwór do dziś cieszy się popularnością, dając świadectwo dni chwały Polaków, walczących w II wojnie światowej.

„Dywizjon 303” – problematyka i ponadczasowość utworu



Książka Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” zrodziła się bezpośrednio pod wpływem emocji i wzruszenia, kiedy nad głową pisarza toczyła się jedna z przełomowych bitew II wojny światowej, a jego bohaterowie walczyli u boku aliantów przeciwko Niemcom.

Utwór powstawał w trudnym momencie dla całego cywilizowanego świata – wiele krajów, w tym również ojczyzna autora, znalazło się pod okupacją, a hitlerowcy przystąpili do kolejnego etapu planu inwazji, który miał na celu zmuszenie rządu brytyjskiego do kapitulacji. Anglia była ostatnim wolnym bastionem w Europie i jak się okazało, stawiła skuteczny opór hitlerowskiej potędze. Ogromną rolę w walkach, które rozgrywały się wyłącznie w powietrzu, odegrali polscy myśliwcy, wyróżniając się bohaterstwem i brawurą, wzbudzając podziw i zyskując uznanie dla swojej skuteczności i spektakularnych zwycięstw. Skromne sprawozdanie Fiedlera dawało świadectwo ich szaleńczej odwagi i pisane było z myślą o pokrzepieniu serc.

„Dywizjon 303”, utrzymany w tonacji patriotycznych uniesień, miał również charakter propagandowy i jak dowiodła jego popularność, doskonale wypełnił swą rolę. Pisarz ukazał w nim bohatera zbiorowego – młodych i niezłomnych polskich lotników, którzy dzięki swym zasługom wyróżniali się na tle innych pilotów, a ich postawa w walce stawała się wzorcem godnym naśladowania i zasługującym na szacunek. Utwór dowodził, że Polacy, pomimo utraty ojczyzny, która znalazła się pod niemiecką okupacją, nadal walczą o wolność, nie poddają się bierności i marazmowi, zwyciężając w bezpośrednich starciach z wrogiem. Ich dokonania potwierdziły stan ducha całego narodu, który wiele razy dawał świadectwo swej niezłomności i podnosił się z popiołów. Dzieło Fiedlera niosło nadzieję, zachęcało do oporu przeciwko hitlerowcom i umacniało wiarę w ostateczne zwycięstwo nad Niemcami.

Opowieść o bohaterskich myśliwcach, którzy tak chlubnie zapisali się na kartach historii nie tylko Polski, ale i całego świata, zyskała uznanie czytelników już w chwili pierwszego wydania. Odbiorcy utworu podziwiali bohaterów Fiedlera – młodych mężczyzn, na wskroś autentycznych, którzy wyróżnili się w walce odwagą, skutecznością i swoimi wyjątkowymi umiejętnościami. Pisarz sprawił, iż nadal żyją na kartach utworu i zasługują na powszechny szacunek. Ukazał część historii Polski i Polaków, przekazując ją kolejnym pokoleniom.

Opisał przełomowy moment II wojny światowej i pierwsze wielkie zwycięstwo aliantów z hitlerowską hegemonią. Dzięki tym walorom „Dywizjon 303” stał się dziełem ponadczasowym i uniwersalnym.



Mapa serwisu: