Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Arkady Fiedler (pisarz i podróżnik) przyszedł na świat 28 listopada 1894 roku, w domu znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy, Antoniego Fiedlera. W roku 1904 dziesięcioletni Arkady rozpoczął naukę w poznańskiej Wyższej Szkole Realnej im. Bergera. Po kolejnych dziesięciu latach zaczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego naukę na Wydziale Filozofii Nauk Przyrodniczych przerwał wybuch I wojny światowej. W latach 1922 – 1923 ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku, uzyskując tytuł mistrza chemigrafii.

W czasie I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej i walczył na terenach Wielkopolski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej – patriotyczno-militarnej organizacji na terenach dawnego pruskiego. Został członkiem jej komitetu. W latach 1918 – 1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim, a rok później został mianowany kierownikiem działu organizacyjnego Dowództwa Żandarmerii Krajowej.

W tym samym czasie miał miejsce jego debiut literacki. Na łamach czasopisma „Zdrój” opublikował cykl wierszy „Czerwone światło ogniska”. W roku 1926, nakładem własnego, odziedziczonego po ojcu wydawnictwa, wydał reportażową relację z wyprawy, którą odbył: „Przez wiry i porohy Dniestru” (1926). Od końca lat trzydziestych XX wieku największą pasją Arkadego Fiedlera stały się podróże, które zapoczątkował wyjazd do południowej Brazylii. Każda z jego wypraw miała charakter misji badawczych i ewidencyjnych, niektóre zaś odbywał na zlecenie polskich muzeów w celu pozyskania eksponatów na wystawy. Z pierwszej podróży do Brazylii przywiózł liczne i wartościowe eksponaty zoologiczno-botaniczne, które bezinteresownie ofiarował Muzeum Przyrodniczemu w Poznaniu, Uniwersytetowi Poznańskiemu, Poznańskiej Palmiarni i Ogrodowi Zoologicznemu.

Każda z wypraw, poza ciekawymi pamiątkami i eksponatami, zaowocowała najczęściej bogatą i niezwykle fascynującą relacją w postaci książki. Po wyprawie brazylijskiej powstały: „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” (1931) i „Wśród Indian Koroadów” (1932). W „Ryby śpiewają w Ukajali” (1935) pisarz opisał swą podróż w głąb amazońskiej puszczy. Kolejna książka: „Kanada pachnąca żywicą” (1935) przysporzyła mu uznanie czytelników, którzy z zachwytem śledzili niezwykłe relacje z podróży do najbardziej odległych zakątków Ziemi. W 1933 roku Arkady Fiedler otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Poznania oraz Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Popularność jego dzieł i pozyskane za kolejne wydania honoraria umożliwiły mu realizację kolejnych podróży, w tym wymarzoną wyprawę do Amazonii.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dywizjonu 303 w pigułce
2  „Dywizjon 303” – recenzja książki Arkadego Fiedlera
3  cytatyKomentarze: Arkady Fiedler - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-14 14:45:17

Nie będę orginalny,wychowałem się na Pana Fiedlere..tych wspaniałych opisasach,moja młodość,jak było wspaniale dzięki Niemu być tam wszędzie,a kanada...jest moją ulubioną lektórą,w Puszczykowie nie byłem..i żałuje,ale mam zamiar,myśle że sie uda ..pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: