Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Arkady Fiedler (pisarz i podróżnik) przyszedł na świat 28 listopada 1894 roku, w domu znanego poznańskiego poligrafa i wydawcy, Antoniego Fiedlera. W roku 1904 dziesięcioletni Arkady rozpoczął naukę w poznańskiej Wyższej Szkole Realnej im. Bergera. Po kolejnych dziesięciu latach zaczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jego naukę na Wydziale Filozofii Nauk Przyrodniczych przerwał wybuch I wojny światowej. W latach 1922 – 1923 ukończył Akademię Sztuk Graficznych w Lipsku, uzyskując tytuł mistrza chemigrafii.



W czasie I wojny światowej został wcielony do armii niemieckiej i walczył na terenach Wielkopolski. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę zaangażował się w działalność Polskiej Organizacji Wojskowej – patriotyczno-militarnej organizacji na terenach dawnego pruskiego. Został członkiem jej komitetu. W latach 1918 – 1919 brał udział w powstaniu wielkopolskim, a rok później został mianowany kierownikiem działu organizacyjnego Dowództwa Żandarmerii Krajowej.



W tym samym czasie miał miejsce jego debiut literacki. Na łamach czasopisma „Zdrój” opublikował cykl wierszy „Czerwone światło ogniska”. W roku 1926, nakładem własnego, odziedziczonego po ojcu wydawnictwa, wydał reportażową relację z wyprawy, którą odbył: „Przez wiry i porohy Dniestru” (1926). Od końca lat trzydziestych XX wieku największą pasją Arkadego Fiedlera stały się podróże, które zapoczątkował wyjazd do południowej Brazylii. Każda z jego wypraw miała charakter misji badawczych i ewidencyjnych, niektóre zaś odbywał na zlecenie polskich muzeów w celu pozyskania eksponatów na wystawy. Z pierwszej podróży do Brazylii przywiózł liczne i wartościowe eksponaty zoologiczno-botaniczne, które bezinteresownie ofiarował Muzeum Przyrodniczemu w Poznaniu, Uniwersytetowi Poznańskiemu, Poznańskiej Palmiarni i Ogrodowi Zoologicznemu.



Każda z wypraw, poza ciekawymi pamiątkami i eksponatami, zaowocowała najczęściej bogatą i niezwykle fascynującą relacją w postaci książki. Po wyprawie brazylijskiej powstały: „Bichos, moi brazylijscy przyjaciele” (1931) i „Wśród Indian Koroadów” (1932). W „Ryby śpiewają w Ukajali” (1935) pisarz opisał swą podróż w głąb amazońskiej puszczy. Kolejna książka: „Kanada pachnąca żywicą” (1935) przysporzyła mu uznanie czytelników, którzy z zachwytem śledzili niezwykłe relacje z podróży do najbardziej odległych zakątków Ziemi. W 1933 roku Arkady Fiedler otrzymał Nagrodę Literacką Miasta Poznania oraz Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Popularność jego dzieł i pozyskane za kolejne wydania honoraria umożliwiły mu realizację kolejnych podróży, w tym wymarzoną wyprawę do Amazonii.





strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij






  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dywizjonu 303 w pigułce
2  Plan wydarzeń „Dywizjon 303”
3  „Dywizjon 303” – recenzja książki Arkadego Fiedlera