Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W dniu 1 września 1939 roku rozpoczął się jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w dziejach całego świata. Atak hitlerowskich Niemiec na Polskę zapoczątkował okres prawie sześcioletniej wojny, czasu ludobójstwa, okrucieństwa i zniszczenia.

Wśród wielu bitew i starć wrogich sobie armii jednym z najważniejszych i przełomowych wydarzeń II wojny światowej była Bitwa o Anglię, w której u boku aliantów walczyli polscy piloci, wyróżniający się zadziwiającą skutecznością i spektakularnymi zwycięstwami.

Terminem Bitwa o Brytanię określono walki, toczące się pomiędzy Brytyjskimi Królewskimi Siłami Powietrznymi a niemiecką Luftwaffe, które rozgrywały się w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku. Był to czas najintensywniejszych nalotów niemieckich na tereny południowej i centralnej Anglii. Była to nietypowa bitwa, rozgrywająca się wyłącznie w powietrzu pomiędzy wrogimi formacjami lotniczymi. Głównym celem lotnictwa niemieckiego było zdobycie przewagi w powietrzu, która umożliwiłaby dalszą, lądową już inwazję na wyspy brytyjskie. Alianci, w obliczu agresywnej postawy niemieckiej, w obronę przestrzeni powietrznej nad Brytanią zaangażowali wszystkie swe siły lotnicze.

Formacją, która wykazała się największą skutecznością w bezpośrednich starciach z Niemcami, był polski Dywizjon 303 Myśliwski „Warszawski im. Tadeusza Kościuszki”, który powstał na mocy angielsko-polskiego porozumienia wojskowego. Pierwsze walki piloci stoczyli 31 sierpnia 1940 roku, a po skończone bitwie zgłosili najwięcej zestrzeleń wrogich maszyn – 126 samolotów, co klasyfikowało ich jako najskuteczniejszą jednostkę, biorącą udział w Bitwie o Brytanię.

Dywizjon 303 został rozwiązany 11 grudnia 1946 roku. Jego członkowie uczestniczyli również w Bitwie o Niemcy, operacjach „Overlord” i „Big Ben” oraz brali udział w inwazji na Niemcy. Ich zasługi i wyjątkowe zdolności zostały opisane w książce Arkadego Fiedlera: „Dywizjon 303”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dywizjon 303 - steszczenie szczegółowe
2  ciekawostki
3  „Dywizjon 303” – budowa utworu