Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera to książka-dokument, opisująca dni chwały polskich myśliwców, biorących udział w Bitwie o Brytanię w 1940 roku. Autor pisał ją na bieżąco, pod wpływem wzruszenia i własnych emocji, wywołanych sukcesami rodaków, którzy walczyli z Niemcami w poczuciu żołnierskiego obowiązku i w imię wolności całego świata.

Dzieło powstało pod wpływem impulsu i z potrzeby chwili, dając świadectwo bohaterstwa Polaków, ku pokrzepieniu serc tych, którzy pozostawali w okupowanej ojczyźnie. Z założenia nie miała być utworem, spełniającym wymogi literatury pięknej i ostatecznie otrzymała formę szeregu reportaży, których motywem przewodnim stał się bohater zbiorowy – lotnicy, należący do zyskującego coraz większe uznanie i podziw Dywizjonu 303.

Fiedler otrzymał rozkaz od generała Władysława Sikorskiego, który poparł jego projekt opisania zasług Polaków i przez kilka tygodni stacjonował w bazie Northolt, osobiście poznając tych, których uczynił bohaterami swej książki. W ten sposób powstało sprawozdanie z pola walki, która toczyła się na niebie Anglii.

Pisarz skupił się przede wszystkim na wydarzeniach, w których brali udział Polacy, przybliżając niektóre sylwetki asów przestworzy. Utwór obfituje w fachową terminologię, jest pełen dynamicznych opisów potyczek oraz słów uznania dla dzielnych pilotów. Jednocześnie przybliża swoisty fenomen polskiego Dywizjonu, początkowy niezrozumiały dla Brytyjczyków, lecz z każdą kolejną walką budzący podziw i szacunek.

„Dywizjon 303” spełnił swą rolę już w chwili pierwszego wydania, w 1942 roku – wzbudził uznanie dla lotników i przysporzył im sympatię całego świata. Polscy żołnierze, dzięki swoim spektakularnym sukcesom, udowodnili, że są godnymi towarzyszami broni dla aliantów, nie ustaną w starciu z Niemcami i choć ich ojczyzna znalazła się pod okupacją nadal wypełniają swój żołnierski obowiązek, walcząc w imię patriotyzmu, wolności i dobra. Fiedler wykazał, że Polacy są godni zaufania i swą niezłomnością mogą stanowić doskonały wzorzec do naśladowania. Opisał ich wyczyny, podkreślając wysoką wartość polskiego żołnierza, dając jednocześnie nadzieję na to, że można pokonać hitlerowską potęgę.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dywizjon 303 - steszczenie szczegółowe
2  Czas i miejsce akcji „Dywizjonu 303”
3  Charakterystyka bohaterów „Dywizjonu 303”