Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Moony Witcher to pseudonim włoskiej powieściopisarki tworzącej dla dzieci Roberty Rizzo, która przyszła na świat 26 października 1957 roku w Wenecji. Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Ca’ Foscari w Wenecji. Współpracował z Umberto Margiottą, pogłębiając zagadnienia psychologii edukacyjnej Jeana Piageta związanej z nauką języka przez dzieci i rozwojem poznawczym. Uczyła w gimnazjach i szkołach średnich, uczestniczyła jako obserwator w pracach w szpitalach psychiatrycznych, prowadząc badania na temat schizofrenii (dzięki Umberto Galimberti, profesorowi filozofii).

Zanim Rizzo zajęła się literaturą była dziennikarką. Od 1985 roku pracowała dla wydawnictwa „L’Espresso”, gdzie pełniła funkcję zastępcy redaktora naczelnego i zajmowała się tematami związanymi z przestępczością. Pisała między innymi o problemach młodzieży, narkotykach oraz marginalizacji. W 2002 roku zadebiutowała utworem „Dziewczynka z Szóstego Księżyca” rozpoczynającym cykl czterech powieści, które odniosły we Włoszech znaczny sukces rynkowy (ponad milion sprzedanych egzemplarzy, tłumaczenie na ponad trzydzieści języków).

Od 2004 roku pisarka jest prezesem spółki „Sesta Luna”, która organizuje we Włoszech kursy twórczego pisania dla dzieci i młodzieży. W 2006 została opublikowana nowa książka Moony, „Geno i czarna pieczęć Madame Crikken” , otwierająca nową serię opowiadań. W 2008 roku autorka opublikowała magiczne przygody kota Fantasio. W listopadzie 2009 roku wydała pierwszą część cyklu „Morga, czarownica Wiatru”. W 2014 roku wydała pod prawdziwym nazwiskiem powieść dla starszych czytelników.

Nikt nie wie, gdzie mieszka Moony Witcher. Wiadomo że swój ogromny dom dzieli z dwunastoma kotami i dwiema gęsiami. Autorka jest przekonana, że każdy może zostać alchemikiem, pod warunkiem posiadania nieograniczonej wyobraźni.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Dziewczynki z Szóstego Księżyca w pigułce
2  Czas i miejsce akcji Dziewczynki z Szóstego Księżyca
3  Główne wątki Dziewczynki z Szóstego KsiężycaKomentarze: Moony Witcher - biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: