Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział ósmy – podróż na Xorax
Cesco wraz z Niną pracował nad uruchomieniem Maxa. Android zaczął z drobnym akcentem pytać o profesora. Okazało się, że ma ludzkie uczucia. Żywił się truskawkową marmoladą. Obiecał swą pomoc. Miał wiedzę profesora Miszy. Nina i jej pomocnicy nabrali otuchy. Mała alchemiczka zleciła przyjaciołom zdobycie planów wilii Karkona, sama udała się do laboratorium, by przygotować się do wyprawy na Szósty Księżyc. Max udzielił jej najważniejszych instrukcji. Usiadła na szklanym tronie, a android uruchomił procedurę. Nina obserwowała Drogę Mleczną, a potem ogarnęła ją pustka, gdzie przestrzeń i czas były jednością. Widziała różne ciała niebieskie, słyszała muzykę, aż pewnie stanęła na Xorax. Zobaczyła piękny spektakl trzech słońc i pięciu księżyców. Grawitacja nie istniała. Zauważyła specyficzne rośliny i zwierzęta księżyca, wzgórza zbudowane z kamieni szlachetnych, a w oddali las „Koranna”.

W tym krajobrazie bez życia do Niny zwróciła się Eterea, potężna matka alchemii Xorax. Jej głos dziewczynka odbierała telepatycznie. Xoraxanie wiedzieli o jej dziadku, dla nich przeszłość i przyszłość nie istniały. Ich wieczne trwanie przerwało zło na Ziemi. Byli zagrożeni, ponieważ ziemskie dzieci straciły ciekawość, ich sny się nie spełniały, sfera Magii i Czarów umierała. Nina miała wskrzesić MYŚL ŻYCIA. Ujrzała w całej krasie ptaka Gugi, jego złote pióro miało odtąd ją chronić. Poznała też inne zwierzęta – Tintinka (wydającego dźwięki „Tin, tin, tin…”), Pąpusia Mydlinka, Molka (rybę żyjącą bez wody), Błogopłoszkę (motyla o ludzkiej twarzy). Eterea pokazała jej serce Xoraks – Mirabilis Fantasio – ogromne laboratorium alchemiczne, gdzie pracowali Xoraxjenie i Dobrzy Magowie. Był tu także dziadek dziewczynki, jednak zamieniony w energię i światło, dzięki temu, że przed śmiercią wypowiedział Ostateczne Zaklęcie.

Mirabilis Fantasio przypominało wielki szklany zamek. Symbolika przy wejściu związana była z zamierzchłymi cywilizacjami zamieszkującymi Wszechświat. Eterea wręczyła jej Jambir – medalion za pomocą którego mogła podróżować do czasów starożytnych cywilizacji, a następnie przedstawiła jej dziadka, który był teraz wiązką światła. Wnuczka przywitała się wylewnie, czuła się dziwnie. Michaił zapewnił ją o swej miłości. Choć Nina miała wiele pytań musiała wracać na Ziemię. Czas podczas jej wyprawy stał w miejscu. Dziewczynka zrozumiała, że musi wrócić do przeszłości i odnowić Myśl Życia, by uratować Xorax. Umówiła się z przyjaciółmi, aby opowiedzieć im o wszystkim.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - plan wydarzeń
2  Bohaterowie Dziewczynki z Szóstego Księżyca
3  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - krótkie streszczenie, opracowanie