Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Geneza utworu:


Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – powieść młodzieżowa science fiction. Jej autorem jest Rafał Kosik. Utwór otwiera cykl złożony obecnie z piętnastu tomów. Powieść wydano w 2004 roku, rok później Polska Sekcja IBBY wyróżniła książkę tytułem „Książki Roku 2005”.

Czas i miejsce akcji


Akcja powieści rozwija się we współczesności. Obejmuje półrocze – od września (bohaterowie rozpoczynają naukę w gimnazjum) do Wielkanocy. Wydarzenia rozgrywają się głównie w Warszawie (m.in. w szkole, w domach bohaterów, w wieżowcu Silver Tower). Część akcji toczy się także w zamku w Kociej Skale oraz w Zakopanem.

Główne wątki


Przyjaźń Felixa, Neta i Niki. Zawsze mogą na siebie liczyć, wspólnie spędzają czas, razem radzą sobie z problemami. Dzięki temu udaje im się wyjść cało z każdej opresji.

Szkoła. Czytelnik poznaje szkolne realia, uczniów i nauczycieli o różnych charakterach oraz usposobieniach. Szkoła jest tu miejscem nawiązywania przyjaźni, przeżywania przygód oraz stawiania czoła problemom.

Rodzina. Rodzice chłopców nie są idealni, często za dużo pracują, ale kochają się i zależy im na sobie. Nika jest sierotą, uznaje Felixa, Neta oraz ich rodziny za bardzo bliskich sobie ludzi.

Wiedza. Felix, Net i Nika są inteligentni i chętnie korzystają z różnych źródeł wiedzy. Felix pasjonuje się naukami ścisłymi, uwielbia wynalazki. Net jest doskonałym informatykiem. Nika to humanistka, bardzo dużo czyta. Dziewczyna ma ponadto zdolności paranormalne, które uczy się udoskonalać.

Recenzja


Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to powieść, w której wydarzenia rozgrywają się dynamicznie i jest ich bardzo wiele. Młodzi bohaterowie nie tylko pokonują Gang Niewidzialnych Ludzi, lecz także odkrywają wiele tajemnic oraz zagadek.

Chłopcy chętnie posługują się nowoczesnymi technologiami, a Nika wspiera ich dzięki swoim wyjątkowym zdolnościom.

To nie jest świat idealny: dorośli i dzieci mają różne problemy, szkoła nie zawsze jest bezpiecznym miejscem, głównym bohaterom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Wiele tu jednak nadziei oraz pozytywnych zbiegów okoliczności, które każą nam wierzyć w szczęśliwe zakończenie.

Tę pełną przygód i niepozbawioną humoru powieść można przeczytać bardzo szybko. Do ostatnich stron trzymała mnie w napięciu oraz sprawiła, że niechętnie rozstałem się z bohaterami.Mapa serwisu: