Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W jednym z warszawskich banków pojawiają się tajemniczy mężczyźni w kombinezonach. Atakują sprzątaczkę, zamykając ją w schowku.

Pierwszy dzień w szkole


Felix Polon rozpoczyna naukę w I klasie jednego z warszawskich gimnazjów. Szkole patronuje profesor Stefan Kuszmiński. Tuż po akademii dwóch starszych od niego chłopców, Marcel i Ruben, zabiera mu pieniądze. Chłopiec poznaje Neta Bieleckiego i Nikę Mickiewicz. Razem chcą stawić czoła złodziejom. Ojciec Felixa, wynalazca, opowiada o Gangu Niewidzialnych Ludzi, który okrada banki.

Przyjaciele wybierają swoją kwaterę na szkolnym strychu. Później odkrywają składzik, gdzie Marcel i Ruben zbierają ukradzione uczniom przedmioty i demaskują ich. Wykorzystują do tego wynalazki, które przynosi Felix. Jeden z nich to mały helikopter, który przypadkiem nagrywa ucieczkę Gangu Niewidzialnych Ludzi. Felix kontaktuje się z ojcem, ten wysyła kolejny niewielki helikopter. Dzięki temu policja przejęła furgonetkę z kierowcą. Członkowie gangu i Morten – ich przywódca – zniknęli.Megakorek


Net przedstawia przyjaciołom Manfreda. To program komputerowy, który porozumiewa się z ludźmi. Ojciec Neta jest informatykiem, a Manfred był jego projektem. Chłopcy bez skutku próbują wykorzystać go na lekcji, by napisać sprawdzian z geografii.

W mieście korkują się ulice. Przyjaciele odkrywają, że Manfred został przypadkowo skopiowany i dostał się do internetu. Net obawia się, że program odpowiada za korki. Ojciec Neta wyjaśnia, że jest inaczej: Manfred będzie potrafił zapobiec korkom.

Szkoła, w której straszy


Nika wyznaje przyjaciołom, że gonił ją szkielet, który (jako plastikowy eksponat) stał w ich kwaterze na strychu. Przyjaciele przekonują się, że to prawda. Szukają książek o duchach. Nika zaprasza przyjaciół do domu. W przeciwieństwie do nich, mieszka bardzo skromnie. Mówi, że jej matka zmarła. Felix, Net i Nika idą do dyrektora szkoły, ale on nie chce słyszeć o duchu. Na szkolnym korytarzu pojawia się kolejny, przed którym ucieka matematyczka. Za namową właścicielki kawiarni dzieci idą do spirytystki. Kobieta dostrzega w Nice wyjątkową moc. Mówi, że muszą porozumieć się z duchami. Ostrzega, iż wiosną stanie się coś strasznego.Do akcji z duchami przyjaciele używają czujników temperatur i robota. Korzystają też z pomocy Manfreda. Na strychu spotykają duchy trojga ludzi. Zjawy pokazują im spaloną kabinę samolotu, leżącą pod pudłami.

Przyjaciele chcą znowu porozmawiać z dyrektorem. O duchach w szkole napisano już w gazecie. Dyrektor wierzy już dzieciom, przypuszcza, że to duchy z czasów II wojny światowej. Szczątki ciał zostaną zabrane ze strychu i pochowane.

Chłopcy podejrzewają, że Nika jest bita przez ojca. Net wysyła w tej sprawie list do burmistrza. Na życzenie dziewczyny odzyskują wiadomość, udaremniając wysyłkę.

Zamek na Kociej Skale


Babcia Felixa opowiada dzieciom o złotym pierścionku, który utraciła podczas Powstania Warszawskiego. Pamiątka trafiła do skrzyni, a tę umieszczono w podziemiach kościoła. Kościół został zbombardowany.

Felix, Net i Nika jadą z klasą na wycieczkę do zamku na Kociej Skale.

W jednym z korytarzy przyjaciele spotykają gnoma, strażnika Skarnu Świętopełka. Gnom już siedemset lat czeka na otwarcie przejścia i narodziny drugiego właściciela skarbu.

Skarb babci Lusi


Przyjaciele chcą znaleźć skarb, o którym mówiła babcia Lusia. Wskazówek udziela im Manfred. Felix, Net i Nika dowiadują się, że w miejscu, w którym stał kościół, jest teraz inny budynek. Wchodzą do biurowca, stamtąd do magazynku i przez otwór w podłodze docierają do podziemi. Niczego nie znajdują, więc wychodzą z kanału, którym wędrowali, na ulicę.

Niedługo potem ponawiają próbę. Schodzą pod ziemię i dostają się w okolice Dworca Centralnego. Znajdują ścianę, potem drzwi, za którymi kryje się skarb. To zapisana odręcznie księga i mnóstwo kosztowności. Wysyłają skarb przez firmę kurierską na adres rodziców Felixa.

Boże Narodzenie


Za sprawą rodziców Felixa skarb jest w muzeum. Felix zachował tylko pierścionek babci. Net zabrał inny pierścionek, który chciał podarować dziewczynie – Aurelii albo Nice.

Do domu Niki przybywa Święty Mikołaj, zabiera ją na przejażdżkę latającym zaprzęgiem.

Podczas wieczerzy wigilijnej Felix ofiarowuje babci zaginiony pierścionek. Nika trafia do rodziny Neta. Dostaje złoty pierścionek, o którym mówił Net.

Tajemnice Niki


W czasie ferii zimowych klasa Felixa jedzie na kilkudniową wycieczkę do Zakopanego. Dzieci zabierają narty lub deski snowboardowe. Nika ma stare narty, na których chce nauczyć się jazdy. Dziewczyna szybko zjeżdża ze stoku i nagle znika, wjeżdżając w las.

Nika nie wraca na noc, trwa akcja ratunkowa. Chłopcy bezskutecznie próbują sami ją odnaleźć. Wydaje im się, że widzą przedstawicieli obcej cywilizacji. Wznawiają poszukiwania następnego dnia. Znajdują Nikę przy białym niedźwiedziu, którego głaszcze. Nic jej nie jest, spędziła noc w jego norze.

Nika wyznaje Felixowi i Netowi, że jest sierotą. Udaje, że mieszka z ojcem, by nie trafić do domu dziecka. Mówi także, że potrafi przesuwać przedmioty siłą woli i porozumiewać się telepatycznie. Czasem umie przewidzieć przyszłość, wie to, czego nie wiedzą inni.

Niezidentyfikowany obiekt latający


Klasa Felixa wciąż przebywa w Zakopanem. Przyjaciele jeżdżą na nartach i snowboardzie.

Manfred dostarcza im zdjęcia satelitarne z nocy, kiedy Felix i Net szukali Niki. Widać na nich jasny okrąg. Zastanawiają się, czy to UFO. Po zmroku przyjaciele wychodzą na poszukiwania obiektu. Dostrzegają dysk widoczny nad łąką. Gdy niespodziewanie zbliża się do nich, uciekają. Felix robi mu zdjęcie. Później Manfred wyświetla wszystkie fotografie. Wśród zdjęć, które odesłał Vidoktor, program zaprzyjaźniony z Manfredem, jest jedno dodatkowe. Widać na nim klasę Felixa w autokarze. Dalej jedzie furgonetka z napisem „Transport zwierząt”. Przyjaciele widzieli ten pojazd podczas wycieczki do zamku na Kociej Skale. Wiedzą, że są śledzeni.Niepokojące odkrycia


Ojciec Felixa widzi w pokoju syna zdjęcie przedstawiające tajemniczy obiekt. Mówi, że to nie UFO tylko tajny prototyp statku kosmicznego, nad którym pracuje. Przed domem Felixa przyjaciele znowu widzą furgonetkę z napisem „Transport zwierząt”.

Manfred mówi Nikowi, że Vidoktor zachował kopie zdjęć z tajnym projektem ojca Felixa. Żeby je usunąć, trzeba dotrzeć do twardego dysku, gdzie się znajdują. Dysk jest przechowywany na 50. piętrze budynku Silver Tower.strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Felix, Net, Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi - streszczenie w pigułce