Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Banki w Warszawie są okradane przez tajemniczych złodziei określanych jako Gang Niewidzialnych Ludzi.

Felix Polon, Net Bielecki i Nika Mickiewicz rozpoczynają naukę w I klasie gimnazjum. Szkoła nosi imię profesora Stefana Kuszmińskiego. Dzieci zaprzyjaźniają się i przeżywają pierwsze wspólne przygody. Chcą dać nauczkę szkolnym chuliganom i poznać przyczynę uciążliwych korków w mieście. Pomaga im Manfred – sztuczna inteligencja, dzieło ojca Neta, przejęte później przez chłopca.

Niezwykłe istoty


Niedługo później kontaktują się z duchami ze szkolnego strychu – ofiarami tragedii z czasów II wojny światowej. Felix i Net mają pełne rodziny i bogatych rodziców. Nika jest uboga, twierdzi, że mieszka tylko z ojcem.

Duchy to nie jedyne niezwykłe istoty napotkane przez dzieci. Podczas szkolnej wycieczki przyjaciele widzą gnoma – strażnika skarbu. Inny skarb wiąże się z historią babci Felixa. Babcia straciła w czasie powstania warszawskiego złoty pierścionek. Dzieci znajdują go w podziemiach. Oprócz pierścionka jest tu mnóstwo biżuterii i tajemnicza księga. Skarb trafia do muzeum, Felix zachowuje pierścionek babci.

W górach


Nadchodzi zima. W Boże Narodzenie do Niki przybywa święty Mikołaj, a podczas ferii zimowych przyjaciele jadą wraz z klasą na wycieczkę do Zakopanego.

Nika przepada w górach. Felix i Net szukają jej i trafiają na dziwny obiekt, który wygląda jak UFO. Dziewczynę znajdują tego samego dnia. Spędziła noc w grocie, w sąsiedztwie niedźwiedziu.

Nika wyznaje chłopcom, że jest sierotą i mieszka sama. Dziewczyna ujawnia też swoje ponadnaturalne zdolności.

Felix robi zdjęcie tajemniczego obiektu, który znów pojawił się w górach. Manfred wyświetla dzieciom fotografie. Na jednej z nich dzieci dostrzegają furgonetkę, którą widziały już wcześniej. Oznacza to, że są śledzone.

O profesorze Kuszmińskim


Ojciec Felixa wyjaśnia dzieciom, że zdjęcie przedstawia tajny projekt, nad którym pracuje. Kopie zdjęć mogły zostać rozpowszechnione. Aby je usunąć, trzeba posiadać dysk, a ten znajduje się w wieżowcu Silver Tower. Tata Felixa mówi, że projekt byłby idealny, gdyby mieli dostęp do zaginionej księgi profesora Kuszmińskiego.

Przyjaciele orientują się, że jedna ze zjaw na strychu była duchem profesora Kuszmińskiego. Dzieci dochodzą do wniosku, że śledzi je Morten, przywódca Gangu Niewidzialnych Ludzi.


Walka


Felix i Net sami idą do Silver Tower, nie chcą narażać Niki. W laboratorium wieżowca spotykają ją jednak. Próbuje wynieść księgę profesora. Wózek z księgą zaczyna odjeżdżać. Przyjaciele, goniąc go, wpadają w pułapkę.

Uwięził je Morten. To nie człowiek, a sztuczna inteligencja. Nie ma gangu, tylko części maszyn, które składają się w roboty. Morten chce zabić dzieci i opanować świat. Trwa walka przyjaciół z Mortenem, dzieciom udaje się wydostać na dach budynku. Zaczyna padać, zwarcie niszczy maszyny. Felix ma dla ojca księgę profesora Kuszmińskiego.

Robot na Marsie


Wielkanoc. Felix, Net i Nika zostają odznaczeni orderami i otrzymują stypendia. Ojcowie Felixa i Neta oglądają transmisję z badań na Marsie. Obydwaj pracowali przy tym projekcie. Nika potrafi poruszyć marsjańskiego robota siłą woli.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Felix, Net, Nika i Gang Niewidzialnych Ludzi - streszczenie szczegółowe