Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
długo byłeś ze swoich sług rad
płacz nad nami świętymi w złości
o twe racje któreś nam ukradł,
z aniołami rzucamy kości!


Wiersz ten pokazuje, że dla futurystów nie było tematów tabu. Nie istniały dla nich żadne świętości. Szokując starali się zwrócić na siebie uwagę. Jasieński zrobił to w utworze, w którym ludzie zbuntowali się przeciwko Bogu.

Mięso kobiet to wiersz szalenie kontrowersyjny. Podmiot liryczny to kanibal gustujący w kobiecym mięsie. W przedstawionym świecie nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ możne je kupić w zwykłej rzeźni!:

Pszehodząc pszypadkowo pszez ćeńisty pasaż,
mimo palm kiwającyh śę jak senny palec
zobaczyłem kobietę, kturą rąbał masaż
i układał na ladźe kawał po kawale


W przytoczonym fragmencie widać, że eksperyment futurystów nie dotyczył jedynie treści utworów, lecz również ich pisowni. Jasieński uważał ortografię za sztuczny i zbędny wymysł człowieka. Za doskonałe uważał słowo mówione, ponieważ miało ono znacznie większy zasięg oddziaływania. Dlatego też posłużył się zapisem fonetycznym, jako najbliższym mowie potocznej.

Nie da się ukryć, że Mięso kobiet jest równie przerażające, co zabawne. Wiersz ten jest świadectwem wielkiego poczucia humoru Jasieńskiego. Reakcja opinii publicznej była jednak jednoznacznie potępiająca. „Gazeta Wieczorna” okrzyknęła Jasieńskiego fanatykiem ludożerstwa, a pozostałych futurystów apostołami zboczeń. „Rzeczpospolita” uważała Nuż w bżuhu za zamach na polską pisownię. Dziennik przekonywał, że sympatyzujący z Rosjanami futuryści mieli na celu przygotowanie rewolucji bolszewickiej na zimach polskich, dlatego też robili wszystko by wzniecić zamęt w społeczeństwie. Apel gazety zmusił władze do podjęcia działań. 14 grudnia 1921 roku cenzura skonfiskowała cały nakład Noża w bżuhu.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  But w butonierce - analiza i interpretacja
2  Manifesty futurystów, czyli JEDNODŃUWKA FUTURYSTUW Bruno Jasieńskiego