Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kiedy dzieci wychodzą spostrzegają Ojca Świąt, czyli świętego Mikołaja. Wyjaśnił, że nie było go w Narnii wiele lat, ale teraz moc Czarownicy słabnie i Boże Narodzenie mogło nadejść. Każdemu daje prezent. Pani Bóbr otrzymuje nową maszynę do szycia, zaś panu Bobrowi oznajmia, że jego tama została naprawiona. Piotr otrzymuje miecz i czerwoną tarczę ze złotym lwem, która ma mu służyć do obrony podczas bitwy. Zuzanna otrzymuje łuk i strzały, które mogą być wykorzystane w chwili największej potrzeby. Mikołaj zapowiada, że nie weźmie ona bezpośrednio udziału w batalii. Dziewczyna dostaje także zaczarowany róg, który w chwili wielkiego niebezpieczeństwa sprowadzi pomoc. Łucja otrzymuje mały sztylet, jednak tłumaczy, że nie jest na tyle odważna by walczyć w bitwie. Ojciec Świąt potwierdza, że „bitwy nie wyglądają ładnie, gdy biorą w nich udział kobiety”. Łucja otrzymuje też buteleczkę magicznej mikstury, której kilka kropel leczy wszelkie dolegliwości. Św. Milkołaj daje im cudowne jedzenie i herbatę i wyrusza, by oznajmić nadejście Bożego Narodzenia innym mieszkańcom Narnii.

Aslan jest blisko
Ponownie znajdujemy się w zamku Ker-Paravel. Edmund zbiera się na odwagę i prosi Królową o ptasie mleczko, jednak spotyka się z odmową. Stwierdza, że podczas podróży Edmund może zemdleć, dlatego nakazuje karłowi przynieść mu czerstwy chleb i wodę. Maugrimowi nakazuje wraz z innymi wilkami napaść na chatę bobrów i zabić każdego, kto się tam znajdzie. Wraz z Edmundem i karłem wsiada do sań i wyrusza na poszukiwanie dzieci. Podróż ta była dla Edmunda przerażająca, nie tylko ze względu na chłód i strach, ale dlatego, że uświadomił sobie, że Biała Czarownica jest na wskroś zła, a on jest zdrajcą. Niestety, już za późno, by cokolwiek zmienić.

Podczas podróży Królowej i Edmunda przez śnieżny krajobraz dostrzegają grupkę małych zwierząt i postaci, które bawią się przy wspólnej herbacie. Dowiadują się, że jedzenie przyniósł im św. Mikołaj. Czarownica jest w szoku i zmienia biesiadników w kamień. Edmund nie może nic zrobić. Wkrótce zauważa, że saniom coraz trudniej się poruszać. Dostrzega, że wokół wszędzie zaczyna topnieć śnieg. Sanie utykają w końcu w błocie, a Czarownica, Edmund i karzeł muszą przemieszczać się pieszo. Czarownica jest coraz bardziej niespokojna, widząc odwilż. Chłopiec dostrzega pierwsze oznaki wiosny, m. in. kwitnące kwiaty. Karzeł oznajmia, że to Aslan spowodował, że zima odeszła, a zła wiedźma mówi, że zabije kolejną osobę, która wymieni imię lwa.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Pory roku w Narnii
3  „Lew, czarownica i stara szafa” jako przykład literatury fantasy