Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Aslan - król i potężny władca Narnii, który występuje jako Wielki Lew. Wzbudza respekt, jednak jest łagodny. Poświęca swoje życie i ratuje przed śmiercią z rąk Czarownicy Edmunda. Po zmartwychwstaniu bierze udział w bitwie i pokonuje Białą Czarownicę raz na zawsze.

Biała Czarownica - to zła królowa Narnii, która rzuca na swą krainę zaklęcie – panuje tam wieczna zima i nie ma świąt. Jest ona Katem Władcy-Zza-Morza, dlatego ma prawo zabić każdego zdrajcę. W dłoni dzierży różdżkę, dzięki której wrogów zmienia w kamienne posągi. Za jej sprawą tworzy także ptasie mleczko, po zjedzeniu którego Edmund staje się zły i chciwy. Chociaż nazywa się Królową Narnii wielu jej poddanych (fauny, driady, małe zwierzęta) nienawidzi jej. Zabija Aslana, jednak ten po zmartwychwstaniu ostatecznie rozprawia się ze złą wiedźmą.

Piotr Pevensie - jest najstarszy z rodzeństwa i czuje się odpowiedzialny za innych, jest silny i odważny. W świecie Narnii w ciągu kilku dni z dziecka staje się dorosłym. Udowadnia to ratując Zuzannę przed atakiem ogromnego wilka. Aslan pasuje go na rycerza, a ostatecznie zostaje królem Narnii jako król Piotr Wspaniały.

Zuzanna Pevensie - jest druga pod względem starszeństwa, wyróżnia się piękną urodą. Jest słodka, miła, obawia się o los młodszego rodzeństwa. Od świętego Mikołaja otrzymuje róg i łuk z kołczanem. Po tym, jak zasiada na tronie zwana jest królową Zuzanną Łagodną.

Edmund Pevensie - początkowo Edmund jest nieznośnym bachorem. Wciąż sprzeciwia się rodzeństwu, dokucza młodszej siostrze. Bywał podły i złośliwy. Jego żądza wzbudzona po zjedzeniu ptasiego mleczka powoduje, że zdradza swoje rodzeństwo i przyłącza się do Białej Czarownicy. Ostatecznie dostrzega swój błąd i zwycięża w nim dobro. Rehabilituje się podczas bitwy z wojskami wiedźmy.

Łucja Pevensie – najmłodsza z rodzeństwa, jest miła, radosna i odważna. Jako pierwsza wchodzi do krainy Narnii. Namawia następnie rodzeństwo do ratowania fauna Tumnusa. Łucja do życia i przygód podchodzi optymistycznie i żywiołowo, w przeciwieństwie do sceptycznego Edmunda. Na tronie zasiada jako królowa Łucja Mężna.

Tumnus – faun - Łucja spotyka tego pół-człowieka pół-kozła podczas swej pierwszej wizyty w Narnii. Jest sługą Białej Czarownicy i ma dla niej chwytać ludzi, jednak ugina się i wypuszcza dziewczynkę. Zostaje aresztowany za zdradę i zamieniony w kamienny posąg na dworze Królowej. Odczarowuje go Aslan. Tumnus jest miły, wrażliwy i opiekuńczy. Zaprzyjaźnia się z Łucją, gdy decyduje się puścić ją wolno.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  Lew, czarownica i stara szafa - cytaty
3  Edmund – charakterystyka