Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Geneza powieści „Lew, czarownica i stara szafa”

Clive Lewis wychowywał się wraz ze starszym bratem Warrenem, w powieści występującym jako Warnie. W dzieciństwie chłopcy często grali w grę „Animal Land and India”. Autor „Opowieści z Narnii” miał obsesję na punkcie mówiących zwierząt, zaś Warnie był zafascynowany Indiami. Wspólnie wytyczyli specjalne miejsce nazwane Animal Land, graniczące z Indiami. Krainę tę zamieszkiwały mówiące zwierzęta,... więcej

Plan wydarzeń „Lwa, Czarownicy i starej szafy”

1. Wyjazd rodzeństwa Pevensie na wieś.
2. Pierwsze wejście Łucji do wielkiej szafy.
3. Spotkanie z Tumnusem w Narnii.
4. Niedowierzanie rodzeństwa w opowieść Łucji.
5. Wizyta w Narnii Łucji i Edmunda.
6. Rozmowa Edmunda z Królową Narnii.
7. Wyparcie się pobytu w Narnii przez brata Łucji.
8. Brak sceptycyzmu profesora Kirke.
9. Wejście czwórki rodzeństwa do Narnii poprzez szafę.
10. Aresztowanie Tumnusa.

11. Spotkanie z panem Bobrem i obiad... więcejCzas i miejsce akcji „Lwa, czarownicy i starej szafy”

W utworze możemy wyróżnić dwie sfery czasowe – realną i fantastyczną. Czas rzeczywisty to okres II wojny światowej, rok 1940, kiedy odbywały się niemieckie naloty na stolicę Anglii – Londyn. Jak czytamy dzieci: „Podczas wojny wysłano […] z Londynu na wieś, aby były bezpieczne w okresie bombowych nalotów na miasto.”

Z kolei czas fantastyczny towarzyszy wydarzeniom w Narnii. Biegnie on zupełnie inaczej niż czas... więcej

Walka dobra ze złem w powieści „Lew, czarownica i stara szafa”

W powieści „Lew, czarownica i stara szafa”, podobnie jak w baśni odnajdziemy motyw konfliktu dobra ze złem. Obie wartości są ukazane na zasadzie kontrastu i reprezentowane przez konkretnych bohaterów.

Wszystkie dzieci wewnętrznie są dobre i nawet jeśli schodzą ze złej drogi, jak Edmund, ostatecznie zwycięża ich pozytywna część duszy. Po przybyciu do Narnii dzieci zostają otoczone opieką i troską stworzeń, które pozostają... więcej„Lew, czarownica i stara szafa” jako przykład literatury fantasy

Powieści „Lew, czarownica i stara szafa” należy do literatury fantastycznej, do gatunku fantasy. Odmianę tę charakteryzuje występowanie magicznych i innych nadprzyrodzonych form, motywów, jako pierwszorzędnego składnika fabuły, myśli przewodniej, czasu, miejsca akcji, postaci i okoliczności zdarzeń.

W powieści Lewisa głównym miejscem akcji jest fantastyczna kraina Narnii rządząca się innymi zasadami niż świat ziemski.... więcejOpis świata Narnii

Narnia to kraina, która istnieje równolegle do naszego rzeczywistego świata. Można się do niej dostać przez szafę. Gdy się do niej wejdzie nagle okazuje się, że trafia się do gęstego lasu. Granicę między dwoma światami stanowi latarnia.

Prawo Narnii ustanowił przed wiekami Wielki Władca-Zza-Morza, zaś rządy sprawował jego syn Wielki Lew – Aslan. Po jego odejściu władzę podstępnie przejęła Biała Czarownica, karząc się nazywać... więcej

Narracja „Lwa, czarownicy i starej szafy”

Narrator jest trzecioosobowy i wszystkowiedzący. W pewnych partiach opisuje świat z perspektywy Łucji (gdy dziewczynka po raz pierwszy trafia do Narnii), inny razem Edmunda (gdy odłącza się od rodzeństwa i udaje do pałacu Białej Czarownicy).

Narrator charakteryzując postaci nie skupia się na długich i nudnych opisach ich charakterów. Widać to już w pierwszym rozdziale, kiedy czwórka głównych bohaterów rozmawia o ich pobycie w domu pana... więcejIdeologia chrześcijańska w powieści „Lew, czarownica i stara szafa”

W trakcie lektury powieści Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa” możemy się przekonać, że jest to chrześcijańska alegoria. Autor początkowo wciąga nas w opowieść o magicznym świecie Narnii, by z przedstawić historię Chrystusa i pojęcia wiary. Co zaskakujące rozpoczyna się od wprowadzenia fauna – postaci pochodzącej z mitologii rzymskiej. W rzeczywistości cała Narnia wypełniona jest postaciami pochodzącymi z dawnych... więcejCo symbolizuje Narnia?

Można wysnuć wniosek, że kraina Narnii symbolizuje prostą, niezachwianą i niekwestionowaną wiarę, którą odnaleźć można w sercu dziecka. Z drugiej strony może być wytworem czystej fantazji autora, bądź odnosić się do Ziemi. Kraina ta jest jednym z kluczowych elementów książki i może istnieć bez odniesień do jakiejkolwiek religii czy filozofii.

W powieści rodzeństwo Pevensie przenosi się poprzez starą szafę do innego, równoległego... więcej

Pory roku w Narnii

Jedną z istotnych ról w powieści „Lew, czarownica i stara szafa” pełni przemienność pór roku. Głównie mamy do czynienia z dwoma okresami – zimą, która utrzymuje się za sprawą magii Czarownicy oraz wiosną, która nadchodzi wraz z powrotem Aslana.

Biała Czarownica dzięki rzuconemu zaklęciu powoduje, że w Narnii panuje wieczna zima. Symbolizuje ona martwotę i zastój. Nic nie rośnie, zwierzęta pozostają w hibernacji, a... więcej