Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja Pevensie są czwórką rodzeństwa, która podczas II wojny światowej zostaje wysłana na wieś pod opiekę ekscentrycznego profesora Kirke. Podczas zwiedzania nowego domu pewnego deszczowego dnia najmłodsza z dzieci Łucja odnajduje wielką szafę. Lucy wchodzi do środka i znajduje się w dziwnym, śnieżnym lesie. Spotyka tam fauna Tumnusa, który jest zaskoczony obecnością człowieka - dziewczynki. Informuje on Łucję, że znalazła się w świecie, który nazywa się Narnia.

Tumnus zaprasza Łucję na herbatę. Podczas miłej rozmowy faun wybucha nagle płaczem i wyznaje, że jest sługą złej Białej Czarownicy. Wiedźma zaczarowała Narnię – trwa w niej wieczna zima i nigdy nie ma Bożego Narodzenia. Tumnus informuje, że jego zadaniem jest wyłapywanie istot ludzkich. Łucja błaga go o uwolnienie, a on się zgadza. Łucja opuszcza szafę i z emocjami opowiada o swojej przygodzie w Narnii. Nikt jej jednak nie wierzy. Rodzeństwo tłumaczy, że zniknęła w szafie na kilka sekund, a z jej opowieści wynika, że była tam przez wiele godzin. Rodzeństwo Pevensie ogląda uważnie szafę i stwierdza, że jest ona zwykłym meblem.

Edmund bezlitośnie dokucza Łucji w związku z jej opowieścią o wyimaginowanym świecie do dnia, w którym widzi ją znikającą w szafie. Chłopiec podąża za siostrą i również trafia do świata Narnii. Nie może odnaleźć dziewczynki. Zamiast niej spotyka Białą Czarownice, o której wcześniej opowiadał Tumnus. Czarownica przedstawia się jako Królowa Narnii. Częstuje Edmunda zaczarowanym ptasim mleczkiem, które sprawia, że chłopiec odczuwa nienasycone pragnienie deseru. Czarownica wykorzystuje chciwość i łakomstwo Edmunda, by przekonać go do przyprowadzenia pozostałego rodzeństwa.

W powrotnej drodze do latarni, która wyznacza granicę między Narnią, a światem rzeczywistym Edmund spotyka Łucję. Dziewczynka opowiada mu o Białej Czarownicy. Edmund nie wierzy w związek Białej Czarownicy z Królową, którą spotkał. Jedyne o czym może myśleć to ptasie mleczko. Edmund i Łucja wracają do swego świata, do Piotra i Zuzanny. Powołując się przeżycia Edmunda Łucja przekonuje rodzeństwo do istnienia Narnii, jednak brat wszystkiemu zaprzecza. Piotr i Zuzanna obawiają się, że Łucja oszalała i mówią o jej zachowaniu profesorowi Kirke, ten jednak, ku zdziwieniu dzieci. przekonuje, że ich siostra mówi prawdę.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Lew czarownica i stara szafa – streszczenie szczegółowe
2  „Lew, czarownica i stara szafa” jako przykład literatury fantasy
3  Piotr – charakterystyka