Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego ranka Piotr, Zuzanna i Łucja dowiadują się, że Edmund został uratowany i znajduje się w obozie. Aslana na osobności długo rozmawia ze zdrajcą, a jego słowa mają na niego pozytywny wpływ. Edmund przeprasza wszystkich i milknie. Posłaniec Czarownicy wzywa Aslana na tajną rozmowę ze swoją panią. Lew zgadza się. Dowiadujemy się, że spotkanie ma dotyczyć Edmunda, ponieważ na mocy prawa jako zdrajca należy do niej. Jeżeli nie zostanie wydany Czarownicy Narnia zapadnie się i zniknie w ogniu i wodzie. Był to wyrok Władcy-Zza-Morza i nikt, nawet Aslan, nie mógł mu się przeciwstawić. Lew prosi Czarownicę o rozmowę w cztery oczy. Po jej zakończeniu wiedźma wydaje się zadowolona, zaś Aslan jest przygnębiony. Oznajmia wszystkim, że Białą Czarownica zrzekła się prawa do życia Edmunda. Zła kobieta pyta, jaką ma pewność, że Aslan dotrzyma słowa, jednak on ryczy na nią tak gwałtownie, że wiedźma odchodzi.

Triumf Czarownicy
Po odejściu Królowej Aslan informuje dzieci, że muszą przenieść obóz w inne miejsce, przy Brodzie Beruny. Dowództwo przekazuje Piotrowi, sam zaś wydaje się nieszczęśliwy i przygnębiony. Zapowiada, że być może nie weźmie udziału w ostatecznym starciu z wojskami Czarownicy. W nocy Łucja i Zuzanna martwiły się o Aslana i nie mogły zasnąć. Gdy zdały sobie sprawę, że lew opuścił swój pawilon wymknęły się, by zobaczyć dokąd zmierza. Gdy go odnajdują król zwierząt mówi, że mogą z nim podążać, dopóki nie nakaże im odejść. Podczas wspólnej podróży Aslan staje się coraz bardziej apatyczny i depresyjny. Mówi, że obecność ludzi pozwala mu przezwyciężyć samotność. Gdy docierają do Kamiennego Stołu Aslan nakazuje dziewczynkom odejść, jednak te kryją się za krzakiem.

Zuzanna i Łucja obserwują setki monstrualnych potworów, które otaczają Aslana przy Kamiennym Stole. To najgorsze postacie z mitologii i najciemniejszych zakamarków wyobraźni. Pośród nich znajduje się Czarownica. Nakazuje swym sługom związać lwa. Początkowo obawiają się jego reakcji, jednak gdy pozostaje bierny, podekscytowani wykonują rozkaz. Upokarzają go obcinając mu grzywę oraz nakładając mu kaganiec, kopiąc i szydząc z niego. Lew nie protestuje. Po jego związaniu do Kamiennego Stołu podchodzi z kamiennym nożem Czarownica. Mówi, że Aslan przegrał i odbierze mu życie w zamian za życie Edmunda. To ułagodzi Wielkie Czary. Jednak po śmierci lwa odbierze życie także Edmundowi i pozostałym dzieciom. Po jego śmierci zostanie Królową Narnii na zawsze. Łucja i Zuzanna zakrywają oczy, by nie widzieć śmierci Wielkiego Lwa.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Lwa, czarownicy i starej szafy w pigułce
2  Aslan – charakterystyka
3  Bohaterowie „Lwa, czarownicy i starej szafy”