Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Warto zwrócić także uwagę na relacje łączące Marcina z innymi dziećmi z domu Towarzystwa. Od początku wstawiły się one za nim, broniąc go przed gniewem jego ojca. Następnie, kiedy Marcin zostaje przyjęty do grupy, dzieci instynktownie naśladowały jego zachowanie. Poparły pomysł, by Marcin został żołnierzem w przedstawieniu. Pocieszały go również, kiedy zbiegł ze sceny zrozpaczony faktem, iż uczy się polskiego języka tylko powtarzając. Największą sympatią bohatera darzy Krysia. Marcin odwzajemnia jej zainteresowanie. Kozera jest liderem grupy dzieci emigrantów, ale nie pyszni się tą rolą, jest skłonny pomagać innym – zszył Krysi sukienkę i zaprowadził ją do lekarza, pomagał również przy przygotowaniach do jasełek.

Marcin Kozera jest postacią zdecydowanie pozytywną. Każdy, bez względu na wiek, może czerpać przykład z jego odwagi i determinacji, jaką się wykazał dążąc do ustalenia, czy jest Polakiem, czy Anglikiem. Warto także zwrócić uwagę na inne wartościowe cechy chłopca, takie jak uczynność czy umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Jego rola w utworze polega na ukazaniu problemów tożsamościowych, z jakimi spotykają się (nie tylko młodzi) emigranci. Kozera jest przykładem, jak niełatwo jest podjąć tak ważną decyzję o swojej przynależności narodowej w tak młodym wieku, kiedy nie wszystko jest jeszcze jasne i zrozumiałe.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Marcin Kozera - streszczenie
2  Życie Polaków w Anglii na podstawie „Marcina Kozery”
3  Inni bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: