Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Piosenka o końcu świata” to pozornie prosty, a zarazem głęboko filozoficzny wiersz Miłosza.

Prostotę wiersza widać już w pierwszej zwrotce. Widzimy pojedyncze zdania oznajmujące, z których każdy buduje jakiś sielski obraz:

„Pszczoła krąży nad kwiatem nasturcji,
Rybak naprawia błyszczącą sieć”.


Zdania te mają schematyczną składnią – najpierw podmiot, potem orzeczenie, następnie nieskomplikowana grupa określająca orzeczenie.

Obrazy te wyraźnie nie łączą się ze sobą, mają ze sobą niewiele wspólnego. Nic nie łączy pszczoły krążącej nad kwiatem i rybaka naprawiającego sieć. Podobnie kolejne obrazy – wróble na rynnie i wąż ze złotą skórą nie mają nic wspólnego ze sobą.

Podobnie dzieje się w drugiej strofie. Postaci występujące w niej: kobiety z parasolkami, pijak, sprzedawca drzewa, marynarze na łodzi – to osoby, które nic nie łączy.

Można jednak znaleźć jedną cechę wspólną wszystkich obrazów. Są one po pierwsze plastyczne, jakby filmowe, po drugie – wszystkie mają pogodny nastrój. Są jakby wyjęte z kolorowego filmu, gdzie wszystko jest piękne, spokojne, barwne i wesołe. Przed oczyma czytelnika wiersza przewijają się różnokolorowe obrazy: róże, błyszczące sieci, żółte żagle, złota skóra węża i „różowe” dzieci.

Postaci występujące w tym „dramacie” wykonują charakterystyczne, typowe dla siebie czynności: pszczoła i rybak pracują, kobiety spacerują, pijak śpi, sprzedawca nawołuje do kupna, staruszek przewiązuje pomidory. Świat w wierszu został przedstawiony jako taki, którego spokoju, harmonii nic nie jest w stanie zmącić. Opisany tak przez podmiot liryczny świat pasuje do pierwszej części tytułu: „piosenki”, która kojarzy się właśnie z czymś pogodnym. W tytule utworu jest jednak pokazana sprzeczność: tematem piosenki jest koniec świata. Obydwie strofy rozpoczynają się określeniem czasu: „W dzień końca świata”, które nie pasuje do przedstawionych sielankowych wizji, tworzy kontrastową ramę.

Koniec świata „staje się już” – dzieje się w tej właśnie w chwili, w momencie w którym każdy z bohaterów wykonuje swoje zwykłe czynności. Żaden z nich nie zdaje sobie sprawy, że właśnie następuje koniec świata. Anaforyczne „dopóki” eksponuje, że póki będzie trwał ustabilizowany porządek życia tych ludzi, nie dotrze do nich, że ich świat się kończy. Oczekują oni archanielskich trąb, błyskawic i innych znaków, nie myślą o śmierci i dniu sądu.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rodzinna Europa - streszczenie
2  Rodzinna Europa - geneza
3  Dolina Issy - genezaKomentarze: Piosenka o końcu świata - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 18:15:36

pismo święte jest jakimś wyznacznikiem? chyba tylko takim jak tysiące innych przepowiedni... koniec świata będzie w momencie w którym człowiek przestanie istnieć... zabity przez samego siebie...


2019-01-16 18:05:03

Moim zdaniem koniec świata nastapi wtedy kiedy My sami umrzemy, dla nas bedzie to wtedy koniec świata.Nikt tak naprawde niewie i zadaje sobie pytanie; Jak to bedzie? kiedy to nastąpi? To moze przyjsc w kazdej obecnej nam chwili.


2019-01-12 21:14:16

To się w głowie nie mieści co niektórzy tu wypisują!! Jak można nie wierzyć w koniec świata? Jak można się nad tym nie zastanawiać? Przecież NASTĄPI, to nieuniknione. Inna epoka -inna wizja końca świata, to proste! Jednak nic tak nie oddaje "prawdziwości" i przejrzystych znaków (które już się zaczynają sprawdzać) jak Apokalipsa Św. Jana! Poczytajcie sobie pismo św. dopiero wtedy wypowiadajcie się na ten temat.


2019-01-10 14:17:32

ja myślę że żadnego końca świata nie będzie. stary dziadunia tylko tak się przemęcza mówiac takie głupoty.naech lepiej sie zajmie swoja starością bo niedługo umrze.niech sie wali.


2019-01-08 16:06:18

"Nie znacie dnia ani godziny". Najpierw poznaj Biblię i nie pisz takich głupot... Kiedy to się stanie NIKT nie wie i w takie przypuszczenia wierzą tylko NAIWNI ludzie, którzy szukają sensacji na siłę... ehh, szkoda słów... Jeśli nie wierzysz w koniec świata, nie wierzysz w Boga...
Streszczenia książek
Tagi: