Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pieśń chóru III
Najkunsztowniej skomponowana pieśń chóru w Odprawie, to o niej pisał Kochanowski w liście do Zamoyskiego, że „jakoby greckim chorom przygania” (tzn. dorównuje w kunszcie chórom antycznych tragedii greckich). Pieśń rozpoczyna się apostrofą (bezpośrednim zwrotem) do łodzi, która poniosła Aleksandra do Sparty, skąd przywiózł do Troi Helenę. Pieśń zwraca uwagę na przekleństwo, jakie ściągnęła na Troję owa wyprawa oraz na zły początek małżeństwa Aleksandra oraz zapowiada upadek miasta.

Epeisodion V
Rozpoczyna się rozmową Antenora z Priamem. Wojownik radzi królowi, aby przygotowywał się do wojny, gdyż prędko nadejdzie. Nagle na scenie pojawia się Kasandra, córka Priama. Zakochany w niej Apollo obdarzył ją darem prorokowania, gdy ta jednak odrzuciła jego miłość, sprawił, że nikt nie wierzy jej proroctwom. Kasandra zachowuje się jak osoba dotknięta obłędem – ma bladą twarz, rozwiane włosy, drży na całym ciele. W sposób niejawny, posługując się metaforami, wypowiada tragiczne proroctwo dotyczące zagłady Troi.

W jej wypowiedzi pojawia się łani (Helena), która przybywa morzem i przynosi ze sobą nieszczęście – krew, pożar, upadek. Kasandra przepowiada śmierć swojego brata, Hektora, którego ciało będzie wleczone na wozie przez Achillesa dookoła murów Troi. Mówi także o wykupywaniu ciała Hektora przez Priama, o śmierci Achillesa i jego narzeczonej, o koniu trojańskim, o rozpaczy żony Priama Hekuby i o zamienieniu jej przez bogów w psa. Wieszczka nie wymienia imion żadnych z bohaterów.

Epilog
Antenor zwraca Priamowi uwagę na zasadność proroctw Kasandry, król jednak uważa swoją córkę za obłąkaną i nie chce jej wierzyć. Nagle na scenie pojawia się rotmistrz wraz ze schwytanym żołnierzem greckim. Rotmistrz zdaje relację z przybycia na wybrzeże greckich statków pod dowództwem Agamemnona, brata Menelaosa. Priam rozkazuje przygotowywać się do obrony. W odpowiedzi na tę wypowiedź króla Antenor zwraca uwagę na to, że lepiej jest zamiast przygotowywać obronę i czekać na pierwszy ruch nieprzyjaciela samemu wcześniej uderzyć. To zdanie utworu sprawiało niemało kłopotu interpretatorom. Dlaczego Antenor, do tej pory tak przeciwny wojnie, nagle nakłania do niej króla? Możliwe są dwie interpretacje:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Polityczna wymowa Odprawy
2  Jan Kochanowski - biografia
3  Patriotyzm w Odprawie posłów greckichKomentarze: Odprawa posłów greckich - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-21 14:11:50

Bardzo dobre streszczenie. Dlaczego Kochanowski nie mógł napisać tego takim językiem, tylko jakieś hieroglify?! Jestem zadowolony.


2019-01-20 23:22:10

DzięX, jakby Kochanowski pisal tak zrozumiale jak te streszczenie to może chętniej by go czytali ;D Na jego wersji idzie sobie język połamać, chociaz szkoda bo staropolski jest naprawdę piękny.


2019-01-18 21:47:42

To streszczenie jest po prostu fajne nie mówie że jakieś tam cudowne bo nie jest zabardzo rozbudowane ale jest dobre trzeba przyznać.z ks8ążki niczego nie zrozumiałam a tu prosze ładnie po polsku czrno na białym czyste fakty potrzebne do zroumienia tekstu.mam nadzieje że na polskim zabłysnę bo nie sądze żeby ktoś to zrozumiał:)szacuneczek:)))


2019-01-16 14:28:11

kurcze nie wiem co bym zrobiła gdyby nie wasze streszczenie, byłam pewna że mam notatki z gimnazjum a tu psikusik wyrzuciłam zeszyty, ale teraz juz spobie ładnie przypomniała i powinno być dobrze:)


2019-01-13 15:34:17

Streszczenie jest BARDZO dobre!!!Nie czytajcie tej durnej książki, bo i tak nic nie zakapujecie!!!
Streszczenia książek
Tagi: