Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przez następny tydzień wyrzuty sumienia i skrywana tajemnica nie pozwalały Tomkowi spokojnie spać. Rzucał się przez sen i mówił, że widzi krew. Któregoś dnia, podczas śniadania, Sid spytał, co się z nim dzieje. Ciotka Polly spojrzała na Tomka z troską, mówiąc, że jej również śni się morderstwo doktora. Chłopiec szybko wymknął się z domu, a przez kolejne dni udawał ból zęba, nie wiedząc, że kuzyn czuwa i podsłuchuje jego majaczenia. Po jakimś czasie niepokój w sercu malca zniknął. Każdego dnia starał się zakraść pod okno więzienia i wrzucał Potterowi jakiś drobiazg, co nieco uspokajało jego sumienie.

Rozdział XII

Duchową udrękę Tomka zakończyła nowa sprawa, która pochłonęła całą jego uwagę. Okazało się, że Becky Thatcher przestała pojawiać się w szkole. Przez kilka dni walczył z dumą, aż w końcu nocą podkradł się pod jej dom, czując się wyjątkowo podle. Dziewczynka była chora, a on zamartwiał się, że umrze. Stracił całą swoją radość i przestał się bawić, co z kolei zmartwiło ciotkę Polly. Biedna kobieta postanowiła zastosować rozmaite medykamenty i najnowszą nowinkę medyczną jaką było wodolecznictwo.

Codziennie o świcie wyciągała chłopca z łóżka, prowadziła go do drewutni, gdzie polewała go zimną wodą, a następnie nacierała ręcznikiem i owijała mokrym prześcieradłem. Potem okrywała go stertą kołder, żeby wypocił z siebie „wszelkie zło i zepsucie”. Pomimo tych zabiegów Tomek popadał w coraz większą melancholię, był blady i zniechęcony do życia. Ciotka zaaplikowała mu więc gorące kąpiele, natryski i nasiadówki. Malec przyjmował tortury z obojętnością, co jeszcze bardziej zaniepokoiło ciotkę. Uznała, że za wszelką cenę musi wyleczyć wychowanka z apatii i zaczęła podawać mu „mordercę cierpień” – środek uśmierzający wszelkie bóle. Po zaaplikowaniu pierwszej łyżeczki leku z zadowoleniem stwierdziła, że Tomek ożywił się. Nie sądziła jednak, że chłopiec uznał, iż najwyższy czas wyrwać się z letargu i zaczął udawać, że polubił specyfik.Ciotka pozwoliła, aby sam brał lek, lecz czuwała nad zawartością butelki, uspokojona faktem, że lekarstwa rzeczywiście ubywa. Nie wiedziała, że Tomek ukradkiem wylewa specyfik na klepkę w podłodze. Pewnego dnia, kiedy miał zamiar wylać preparat na deskę, do pokoju wbiegł kot ciotki. Chłopiec wlał „mordercę cierpień” w pyszczek zwierzęcia, które zaczęło miotać się po pomieszczeniu, siejąc po drodze zniszczenie. Ciotka weszła do pokoju w momencie, gdy kocur z głośnym miauczeniem wyskakiwał przez okno. Zdumiona spojrzała na Tomka, który krztusił się ze śmiechu i spytała, co się stało. Malec wyjaśnił, że koty tak robią, kiedy jest im wesoło.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  O tym, jak Tomek był świadkiem morderstwa i został bohaterem w oczach dorosłych – opis przygody
3  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”Streszczenia książek
Tagi: