Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Okazało się, że drzwi do pokoju były otwarte i kiedy wszedł do środka, nieomal stanął na ręce śpiącego Indianina. Na szczęście okazało się, że Joe był pijany i dlatego zdołał uciec. Chłopcy postanowili obserwować gospodę i czekać, aż pokój będzie pusty. Potem pożegnali się, a Huck wrócił przed zajazd i stanął na czatach.

Rozdział XXX

W piątek rano Tomek dowiedział się, że rodzina Thatcherów wróciła do miasteczka i sprawa skarbu zeszła na drugi plan. Natychmiast odwiedził Becky i wraz z grupą kolegów i koleżanek wesoło spędził cały dzień. Następnego dnia miał odbyć się piknik i wszystkie dzieci rozpoczęły gorączkowe przygotowania. Następnego dnia przed południem rozbawione towarzystwo zebrało się w domu sędziego Thatchera. Wkrótce wszyscy wyruszyli do wynajętego parostatku. Tomek zaproponował Becky, by zatrzymali się na noc u wdowy Douglas. Dziewczynka zgodziła się, kiedy zapewnił, że jej matka nie dowie się o tym, gdzie nocowała. Parowiec przycumował do brzegu w niewielkiej zatoczce i dzieci wybiegły na ląd. Po uczcie ktoś zaproponował, aby wybrali się na zwiedzanie jaskiń. Wszyscy ochoczo ruszyli w stronę wzgórza i zaczęli zwierzać chłodne korytarze. Po wielu godzinach wrócili na parowiec, zadowoleni z wyprawy. W czasie, gdy statek odbijał od brzegu, Huck stał już na swoim posterunku. Zapadła pochmurna i ciemna noc, a chłopak cierpliwie czekał przed gospodą. Przed północą z tajemniczego pokoju wyszli dwaj mężczyźni, a jeden z nich niósł coś pod pachą. Huck postanowił ich śledzić i ruszył za nimi. Mężczyźni zeszli nad rzekę i minęli stary kamieniołom. Nagle zniknęli w ciemnościach i Finn zorientował się, że jest w pobliżu domu wdowy Douglas.

W pobliżu usłyszał głos Indianina, który przeklinał, rozgniewany, że kobieta nadal nie śpi i najwyraźniej ma jakiś gości. W pierwszej chwili chciał uciec, lecz przypomniał sobie, że wdowa zawsze była dla niego miła. Mieszaniec wyjaśnił towarzyszowi, że mąż kobiety kazał go wychłostać za włóczęgostwo i dlatego chciał się zemścić. Zagroził, że jeśli jego wspólnik ucieknie, to go zabije. Postanowili czekać aż zgasną światła. Huck wycofał się ostrożnie i pobiegł do domu Walijczyka. Zaczął walić w drzwi, budząc mieszkańców. Potem opowiedział o niebezpieczeństwie, jakie groziło wdowie Douglas. W parę minut później stary Walijczyk i jego dwaj synowie, uzbrojeni w pistolety, ruszyli na wzgórze, a chłopiec ukrył się za wielkim głazem. Usłyszał jakiś krzyk i strzały, a potem zaczął uciekać ile tylko miał sił w nogach.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  Charakterystyka Huckleberry`ego Finna
3  Główne wątki „Przygód Tomka Sawyera”