Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wówczas wystąpił Tomek Sawyer, podał nauczycielowi swoje kartki i poprosił o Biblię. Pan Walters ze zdumieniem spojrzał na chłopca, przeliczył karteluszki i ogłosił, że bohaterem dnia został Tomek. Dyrektor wręczył malcowi nagrodę, podejrzewając, że ma do czynienia z jakimś oszustwem. Amy, dumna z wyróżnienia ukochanego, zauważyła, że chłopiec nie patrzy w jej stronę, lecz ukradkiem zerka na nieznajomą dziewczynę. W jednej chwili ogarnął ją gniew tak ogromny, że poczuła nienawiść do całego świata. Tomek został przedstawiony sędziemu i z wrażenia z trudem odpowiadał na pytania mężczyzny. Sędzia pochwalił jego pilność i spytał o imiona dwóch pierwszych apostołów. Malec zaczerwienił się i zachęcony przed dyrektora odpowiedział, że pierwszymi apostołami byli Dawid i Goliat.

Rozdział V

Przed jedenastą dźwięk dzwonu wezwał wiernych na poranne kazanie. Tomek, Sid i Mary zasiedli w ławie obok ciotki Polly. Tłum wiernych wypełnił wnętrze kościoła i zapanowała uroczysta cisza. Pastor odśpiewał hymn, po czym zaczął czytać komunikaty o zebraniach. Potem wygłosił modlitwę za Kościół i dzieci Kościoła, po której zgromadzeni usiedli. Przez cały czas Tomek wiercił się niespokojnie, nie słuchając tego, co mówił kaznodzieja. W połowie modlitwy skupił się na musze, która usiadła na oparciu ławki. Wreszcie nie wytrzymał i schwytał owada, za co został skarcony przez ciotkę. Potem ze znudzoną miną zaczął słuchać kazania i nagle przypomniał sobie, że ma w kieszeni dużego chrząszcza, którego trzymał w pudełku po kapiszonach. Owad ugryzł go w palec i upadł na podłogę, a chłopiec przez jakiś czas obserwował go.

Niespodziewanie w kościele pojawił się zabłąkany pudel i wytropiwszy chrabąszcza, zaczął się nim bawić. Po chwili pies zapomniał o owadzie i zaczął gonić muchę. Wszyscy, tłumiąc śmiech, obserwowali zwierzę, które zmęczone pogonią usiadło na chrząszczu i zaskowytało z bólu. Pudel zaczął biegać po kościele, szukając wyjścia, wreszcie wskoczył na kolana właściciela, który wyrzucił go przez okno. Pastor z trudem kontynuował kazanie, a wierni, rozweseleni zaistniałą sytuacją, nie potrafili wysłuchać go w skupieniu. Tomek wrócił do domu w znakomitym nastroju, uważając, że nabożeństwo nie jest takie nudne, jeśli się je troszkę urozmaici.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 -  - 23 -  - 24 -  - 25 -  - 26 -  - 27 -  - 28 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie Przygód Tomka Sawyera w pigułce
2  Charakterystyka Tomka Sawyera
3  Przygody Tomka Sawyera - plan wydarzeń