Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Konrad Wallenrod, jako dziecko uprowadzony przez Krzyżaków. Tęsknotę za ojczyzną - Litwą pielęgnował dzięki pieśniarzowi - Halbanowi. Po ucieczce wrócił na Litwę, gdzie zyskał zaufanie księcia Kiejstuta i poślubił jego córkę, Aldonę. Jednak zamiast radości z życia rodzinnego, pragnął zemsty na Krzyżakach za doznane krzywdy. Wykorzystując podstęp, został wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego. Gdy przyszło do wojny z Litwą, Konrad świadomie doprowadził do porażki wojsk krzyżackich. W kluczowym momencie bitwy zostawił swoje wojsko. Krzyżacy rozpoznali jego zamiary i skazali go na śmierć. Jednakże Wallenrod postanowił sam zakończyć swoje życie.

Konrad Wallenrod łamie wiele tradycyjnych rycerskich zasad. Zdobywając władzę w Zakonie Krzyżackim przez intrygi, a nie uczciwą rywalizację. Cała jego władza opierała się na kłamstwie. Zamiast chronić swoje wojska, prowadzi je do klęski, a jego samobójstwo w wielu tradycjach rycerskich jest postrzegane jako akt niehonorowy i ucieczka od odpowiedzialności.

Kontekst historyczny
Średniowieczny rycerz był wojownikiem oddanym wartościom takim jak Bóg, honor i ojczyzna. Śmierć w ich obronie przynosiła wieczną chwałę. Obowiązywał go kodeks rycerski oparty na honorze i prawości. Złamanie tego kodeksu było dla niego hańbą. Idealny rycerz łączył w sobie odwagę, męstwo, służbę ojczyźnie oraz głęboką pobożność.

Nawiązania (literatura):
  • „Pieśń o Rolandzie” – przeciwieństwem idealnego rycerza Rolanda są hiszpańscy poganie, którzy osiągali sukcesy za pomocą zdrady i podstępów i nie postępowali w zgodzie z kodeksem rycerskim;
  • „Makbet” William Szekspir – tytułowy bohater złamał kodeks rycerski i zamordował króla, by zająć jego miejsce;
  • „Pamiętniki” Jan Chryzostom Pasek – dla głównego bohatera motywacją do walki nie była troska o ojczyznę, a chęć zdobycia łupów wojennych.



E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego










  Dowiedz się więcej