Konrad Wallenrod łamie wiele tradycyjnych rycerskich zasad. Zdobywając władzę w Zakonie Krzyżackim przez intrygi, a nie uczciwą rywalizację. Cała jego władza opierała się na kłamstwie. Zamiast chronić swoje wojska, prowadzi je do klęski, a jego samobójstwo w wielu tradycjach rycerskich jest postrzegane jako akt niehonorowy i ucieczka od odpowiedzialności.
Kontekst historyczny
Średniowieczny rycerz był wojownikiem oddanym wartościom takim jak Bóg, honor i ojczyzna. Śmierć w ich obronie przynosiła wieczną chwałę. Obowiązywał go kodeks rycerski oparty na honorze i prawości. Złamanie tego kodeksu było dla niego hańbą. Idealny rycerz łączył w sobie odwagę, męstwo, służbę ojczyźnie oraz głęboką pobożność.
Nawiązania (literatura):
- „Pieśń o Rolandzie” – przeciwieństwem idealnego rycerza Rolanda są hiszpańscy poganie, którzy osiągali sukcesy za pomocą zdrady i podstępów i nie postępowali w zgodzie z kodeksem rycerskim;
- „Makbet” William Szekspir – tytułowy bohater złamał kodeks rycerski i zamordował króla, by zająć jego miejsce;
- „Pamiętniki” Jan Chryzostom Pasek – dla głównego bohatera motywacją do walki nie była troska o ojczyznę, a chęć zdobycia łupów wojennych.