Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Tytuły dzieł literackich nigdy nie są przypadkowe. Najczęściej wskazują na to, kto jest głównym bohaterem utworu, kiedy i gdzie rozgrywa się akcja lub jaki jest główny wątek utworu. W niektórych sytuacjach tytuł pozwala nam także zrozumieć sens utworu, tak jak ma to miejsce w przypadku „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

- Tytuł i motto „Innego świata” nawiązują do powieści „Zapiski z martwego domu” Fiodora Dostojewskiego.
- Pozwalają one zrozumieć główny przekaz utworu i to, że opisywana przez Grudzińskiego rzeczywistość ma niewiele wspólnego z tym, co znał dotychczas.
- W sowieckim łagrze panowały zupełne inne warunki życia, normy społeczne i moralność niż na wolności.
- Więźniowie, którzy chcieli przeżyć piekło obozu, musieli przystosować się do istniejących zasad.
- Jedynie nieliczni starali się zachować swoje człowieczeństwo i godność za pomocą drobnych gestów.
- Tytułowym innym światem był według Grudzińskiego obóz w Jercewie, ale także cała komunistyczna Rosja, w której ludzkie życie nie miało żadnej wartości.

„Granica” Zofia Nałkowska – tytuł powieści odnosi się do różnic między przedstawicielami różnych grup społecznych (dzielące ich bariery społeczne, materialne i obyczajowe), a także granicy moralnej i obyczajowej, którą przekroczył Zenon Ziembiewicz, wdając się w romans z Justyną;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej