Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Zagłada to motyw literacki, który pojawia się w wielu utworach głównie z perspektywy świadka i uczestnika tak jak ma to miejsce w reportażu „Zdążyć przed panem Bogiem” Hanny Krall.

- Marek Edelman był ostatnim żyjącym przywódcą powstania żydowskiego z 1943 roku.
- W getcie pracował jako szpitalny goniec.
- Codziennie stał przy bramie prowadzącej na Umschlagplatz i z tłumu prowadzonego do wywózki wyprowadzał tych, którzy mogli być przydatni dla ŻOB.
- Dla mężczyzny trudne było to, że z getta wywieziono około 400 tysięcy osób, których nie był w stanie ocalić.
- Edelman każdego dnia obserwował tragiczne warunki panujące w getcie będące efektem przeludnienia, chorób i braku wystarczającej ilości jedzenia.
- To skrajne doświadczenie powodowało, że ludzie byli gotowi kraść, mordować czy zdobywać numerki na życie, by przeżyć kolejny dzień.
- Relacja Edelmana pozbawiona jest bohaterskiego pierwiastka, ponieważ opisywał on uczestników powstania i jego przywódców jako zwykłych ludzi, niepozbawionych wad.
- Tragizm tego, o czym przeczytasz w reportażu Hanny Krall, jest związany z tym, że Edelman był uczestnikiem tych wydarzeń i widział, że powstanie nie wybuchło z powodu odwagi i chęci pokonania Niemców, a główną motywacją powstańców było to, by zginąć godnie.

„Pożegnanie z Marią” Tadeusz Borowski – Tadeusz Borowski był jednym z więźniów obozów koncentracyjnych, a jego relacja opisuje koszmar tego, co czekało na Żydów poza gettem;


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej