Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Do literatury faktu zaliczane są utwory zawierające opis autentycznych wydarzeń i postaci. Przykładem utworu zaliczanego do tego gatunku jest utwór „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall.

- Reportaż Hanny Krall powstał na podstawie rozmów z Markiem Edelmanem.
- Mężczyzna dokładnie opisał trudne warunki życia w getcie.
- Wyjaśnił także motywacje powstańców, którzy pragnęli poprzez zorganizowanie powstania umrzeć śmiercią bohaterską.
- Relacja Edelmana jest także doskonałym źródłem wiedzy o rozwoju polskiej kardiochirurgii.
- Edelman opowiadał o autentycznych postaciach jak profesor Jan Moll czy dowódca powstania żydowskiego Mordechaj Anielewicz.
- Słowa Edelmana spotkały się z krytyką, ponieważ naturalistyczny obraz śmierci nie miał nic wspólnego z heroizmem, którego ludzie doszukiwali się w powstaniu żydowskim.
- Mężczyzna chciał jednak zachować pamięć nie tylko o walczących bohaterach, ale przede wszystkim o anonimowych Żydach umierających samotnie.

„Rozmowy z katem” Kazimierz Moczarski – autor był żołnierzem AK i przebywał w tej samej celi z Jürgenem Stroopem. Ich rozmowy stały się dla niego inspiracją do stworzenia dzieła, które ukazuje prawdę historyczną i zniewolenie oprawcy przez nazistowski system.


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej