Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Matura ustna 2024 MATURA 2024 - pełną odpowiedź na wszystkie pytania maturalne znajdziesz w ebooku - 110 odpowiedzi na pytania jawne. Sprawdzam >>

Do sytuacji granicznych zalicza się walkę, cierpienie, śmierć i winę. To własne one skłaniają człowieka do refleksji nad własnym życiem, ponieważ nikt nie jest w stanie odczuwać w ich obliczu tego, co my sami. W sytuacjach krańcowych trzeba podjąć wiele trudnych wyborów, o czym pisał Albert Camus w „Dżumie”.

- Sytuacją skrajną dla bohaterów powieści była epidemia dżumy.
- Doktor Rieux, Jean Tarrou czy Joseph Grand zaangażowali się w walkę z chorobą, narażając własne zdrowie i życie.
- Dla Raymonda Ramberta epidemia była sprawdzianem człowieczeństwa, ponieważ dopiero po pewnym czasie bohater dojrzał do tego, by nieść pomoc potrzebującym Orańczykom.
- Jego przemiana jest dowodem tego, że w sytuacji granicznej człowiek może całkowicie zmienić swoje priorytety.
- W Oranie byli jednak także ludzie tacy jak Cottard, dla których skrajna sytuacja była okazją do łatwego zarobku i poprawy własnej sytuacji życiowej.
- „Dżuma” to powieść-parabola, w której pod maską opowieści o postawach człowieka w przypadku epidemii Camus zawarł refleksje o postawach przyjmowanych wobec zła.
- Główne przesłanie utworu jest związane z tym, byś jako czytelnik zastanowił się nad postawami bohaterów, a jednocześnie uświadomił sobie, że nigdy nie będziemy w stanie zaplanować, jak zachowamy się w sytuacji granicznej.

„Skazany na Shawshank” reż. Frank Darabont – Andy został niesłusznie skazany na karę dożywocia, a w filmie została pokazana jego walka o przetrwanie za murami więzienia.


E-book - 110 pytań maturalnych na maturę ustną z języka polskiego


  Dowiedz się więcej