Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Leopold Staff urodził się 14 listopada 1878 we Lwowie. W latach 1897-1901 studiował na Uniwersytecie Lwowskim prawo, następnie filozofię i romanistykę. Podróżował do Włoch i Francji.

Na roku 1914 kończy się okres lwowski Leopolda Staffa, bowiem po tym czasie poeta wyjeżdża w głąb Rosji, lata wojny 1915 – 1918 spędza w Charkowie. W latach 1920 – 1921 współredaguje między innymi z Wacławem Berentem „Nowy Przegląd Kultury i Sztuki”.

Od 1918 roku mieszkał w Warszawie, ale była to egzystencja na progu nędzy, Staff żył właściwie tylko dzięki zasiłkom tajnego Uniwersytetu Warszawskiego i Delegatury Rządu.. Rok 1927 przynosi mu państwową nagrodę literacką (potem dostanie ją jeszcze w 1951 roku), dwa lata później dostaje nagrodę Lwowa. W 1933 roku zostaje członkiem Polskiej Akademii Literatury (w latach 1934 – 1939 pełnił funkcję wiceprezesa).

Nagrodę Warszawy otrzymuje w 1938 roku, a w roku następnym doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Przeszedł przez przejściowy obóz w Pruszkowie, tułał się po południu Polski, między innymi mieszkał w przytułku na probostwie u lokalnego wikariusza, księdza Antoniego Boratyńskiego w Starachowicach. Potem zaczepił o Kraków i Pławowice u Morstinów (którzy w międzywojniu organizowali u siebie zjazdy poetów).

Rok 1948 przynosi mu nagrodę PEN Clubu za przekłady. W 1949 roku wraca do Warszawy, w tym samym czasie zostaje uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Umiera nagle 31 maja 1957 roku w Skarżysku-Kamiennej w czasie wypoczynku na plebanii księdza Boratyńskiego. Zostaje pochowany na warszawskich Powązkach.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Deszcz jesienny – analiza i interpretacja
2  Ars poetica - analiza
3  Przedśpiew - analiza i interpretacjaKomentarze: Leopold Staff – biografia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-21 22:54:38

Sugerowałbym wrzucenie treści i interpretacji wiersza p.t. "Poeta" Leopolda Staffa. Oto jego treść(przepisane z tomiku poezji): Gdziekolwiek źle się dzieje, jakiebykolwiek klęski, Ja zawsze jestem górą, jam zawsze zwycięski! Jakie by bądź triumfy, jakie by wzlotów szczyty, Ja jestem zawsze dołem, ja jestem pobity! Jakie by bądź nieszczęścia, rozpacze i niedole, Ja wiecznie żyję w śmiechu, wesele mam na czole! Jakie by bądź rozkosze, uciechy i radości, Ja ciągle żyję w płaczu, boleści i żałości! Ma dola jest nieszczęsna, ma dola jest szczęśliwa! Muszę mieć zawsze w duszy to, na czym wszystkim zbywa.
Streszczenia książek
Tagi: