Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział trzydziesty szósty w którym akcje „Fogg” znowu idą w górę
17 grudnia aresztowano prawdziwego złodzieja – Jakuba Stranda. Opinia publiczna zrozumiała, że Fogg jest niewinny. Akcje „Fileas Fogg” znów zaczęły zwyżkować. Po tej wieści koledzy z klubu zaczęli zastanawiać się co się dzieje z Foggiem. Gazety poszukiwały jakichkolwiek informacji o jego trasie. Cały Londyn obstawiał jego sukces lub porażkę. Pięciu panów 21 grudnia czekało w klubie „Reforma” na przybycie swego kolego od wista. Odmierzali każdą minutę do ósmej czterdzieści pięć. W pięćdziesiątej siódmej sekundzie do salonu wszedł Fileas Fogg.

Rozdział trzydziesty siódmy w którym udowodniono, że Fileas Fogg nic nie wygrał dokonawszy tej wspaniałej podróży – co najwyżej swoje osobiste szczęście
Gdy dwadzieścia pięć godzin po przybyciu do Londynu Obieżyświatowi kazano powiadomić wielebnego Wilsona o ślubie, który miał się odbyć następnego dnia. O ósmej trzydzieści pięć wybiegł od duchownego i pobiegł do Fogga. Oznajmił, że nazajutrz była niedziela, a nie poniedziałek. Okazało się, że zyskali w podróży całą dobę. W dziesięć minut dzięki pomocy Obieżyświata Fogg był w klubie „Reforma”. Był na czas, więc wygrał dwadzieścia tysięcy. Fogg zyskał dobę, bo okrążał kulę ziemską poruszając się na wschód – szedł słońcu naprzeciw i z każdym dniem doba stawała się o cztery minuty krótsza. Dokładną godzinę wskazywał także zegarek lokaja. Rezultat finansowy podróży był nikły, gdyż podczas wyprawy wydał ponad dziewiętnaście tysięcy. To co zostało rozdzielił między Fixa i Obieżyświata, odliczając kwotę za gaz. Ślub Fogga i Audy odbył się dwa dni później – świadkiem był Obieżyświat. Największą nagrodą za przemierzenie świata wszelkimi możliwymi środkami lokomocji było dla Fogga poznanie i poślubienie najwspanialszej kobiety – Audy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  Juliusz Verne - biografia
3  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń