Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W 1872 roku w Londynie przy Saville Row zamieszkiwał członek klubu „Reforma” Fileas Fogg. Nie opuszczał nigdy Londynu, jednak niewiele było o nim wiadomo. 2 października najął nowego lokaja – Francuza Jana Obieżyświata. Mężczyzna cieszył się na spokojne życie przy boku nad wyraz uporządkowanego pana. Fogg zgodnie ze swym zwyczajem udał się do siedziby klubu – posilił się, przejrzał prasę i zasiadł do gry w wista ze znajomymi. Mężczyźni rozmawiali o zuchwałej kradzieży dokonanej w Banku Anglii. W trakcie dyskusji pan Fileas założył się o 20 tysięcy, że uda mu się w ciągu osiemdziesięciu dni odbyć podróż dookoła świata. Jeszcze tego samego dnia wyruszył w drogę, co zaskoczyło nowego lokaja. Po wyjeździe bohatera angielskie społeczeństwo zaczęło obstawiać czy uda mu się osiągnąć cel. Wydano akcje „Fileas Fogg”, które po oskarżeniu podróżnika przez inspektora Fixa o kradzież pieniędzy z banku znacznie spadły.

9 października w Suezie agent Fix oczekiwał na statek parowy „Mongolia”. W Foggu rozpoznał rzekomego złodzieja. Utwierdził się po szczegółach zasłyszanych od Jana. Nie mógł go jednak aresztować, gdyż nie miał nakazu. Zdecydował się podróżować z podejrzanym na „Mongolii” do Bombaju. Rejs przebiegał spokojnie. W sumie Foggowi udało się na trasie Londyn-Bombaj zaoszczędzić dwa dni. Bohatera nie interesowały zabytki Indii, za to nieostrożny Obieżyświat wszedł podczas zwiedzania do jednej ze świątyń w butach. Okazało się, że to poważne wykroczenie i lokaj musiał uciekać. Ledwo zdążył na pociąg do Kalkuty.

Podczas podróży pan Fogg oddawał się grze w wista, m. in. z generałem Francisem Cromartym. Po drodze okazało się, że odcinek z Czolby do Allahabadu nie jest wykończony. Pan Fogg wynajął słonia Kiuni i wraz z przewodnikiem słonia, Parsem, sługą i generałem udał się na jego grzbiecie do Allahabadu. Po drodze natknęli się na procesję braminów, którzy zamierzali o świcie spalić ciało swego radży oraz jego żyjącą młodą wdowę. Mężczyźni zdecydowali się uratować kobietę. Po wielu staraniach, dzięki podstępowi Obieżyświata, udało im się odbić Audę i zbiec.


Z Allahabadu wędrowcy kontynuowali podróż koleją. Fogg zobowiązał się odwieźć uwolnioną kobietę do Hongkongu. 25 października o pociąg zawitał w Kalkucie. Po wyjściu na ląd okazało się, że pan Fogg i Obieżyświat oskarżeni są o zbezczeszczenie miejsca czczonego przez religię bramińską w Bombaju. Anglik złożył kaucję i udał się na parowiec „Rangun”. Fix kontynuował pogoń za rzekomym przestępcą i na statku planował zatrzymanie go na brytyjskiej ziemi. Obieżyświat podejrzewał, że jest on szpiclem panów z klubu „Reforma”. Do Singapuru statek dotarł bez przeszkód potem rozpętał się opóźniający przybycie do Hongkongu sztorm. Statek „Carnatic” mający zabrać podróżników do Jokohamy miał jednak opóźnienie. Kuzyn pani Audy przeniósł się do Europy, więc kontynuowała podróż z Foggiem. Obieżyświat po zarezerwowaniu biletów do Jokohamy nie poinformował Fogga o nowej godzinie odpływu statku, ponieważ Fix spił go w jednej z palarni opium.

Nazajutrz Fogg dowiedział się, że jego statek odpłynął. Udało mu się wynająć statek pilotażowy „Tankaderę”, który miał dowieźć go do Szanghaju macierzystego portu statku płynącego do San Francisco. Oprócz załogi na statku płynęła pani Auda i agent Fix. Mimo niewielkich rozmiarów łódź dzielnie radziła sobie na morzu. Pasażerowie przeżyli atak tajfunu. Gdy wpływali do portu dostrzegli odpływający parowiec do Ameryki. Fogg nakazał zaalarmować transportowiec. W tym czasie Obieżyświat płynął na „Carnaticu”, na który trafił nieprzytomny. Po dotarciu do Jokohamy błąkał się po dzielnicach. Nie miał ani grosza na jedzenie. Postanowił do Ameryki przedostać się wraz z grupą cyrkową i wziął udział w jednym z ostatnich przedstawień jako członek bractwa Długich Nosów. Podczas występu dojrzał pana Fogga i popsuł przedstawienie. Jan nie zdradził prawdy i Fixie. Przyznał się do upicia i uzyskał wybaczenie. Parowiec, którym płynęli nosił nazwę „Generał Grant”. Fix podróżujący w tajemnicy stwierdził, że teraz jest po stronie Fogga i pragnie by dopłynął do Londynu, dlatego zawarł pakt z Obieżyświatem. 3 grudnia zgodnie z planem statek wpłynął do San Francisco.

W mieście podobnym do miast angielskich trafili na mityng polityczny przed wyborami sędziego pokoju, podczas którego pana Fogga obraził pułkownik Proctor. Amerykę podróżni przemierzali Drogą Żelazną Pacyfiku, którą można było przebyć przez siedem dni. Podróż zakłócało np. przejście wielkiego stada bizonów. Po drodze Obieżyświat wysłuchał historii o powstaniu i działalności mormonów, jednak nie przyłączył się do nich. Na trasie okazało się, że jeden z mostów jest uszkodzony i trzeba ominąć go pieszo. Maszynista postanowił jednak „przeskoczyć” przeszkodę, co zakończyło się powodzeniem. Okazało się, że pociągiem jedzie pułkownik Proctor, który ponownie obraził pana Fogga. Mężczyźni mieli się pojedynkować, gdy na pojazd napadło plemię Siuksów. Pasażerowie dzielnie się bronili, a dzięki zwinności Obieżyświata udało się zatrzymać pociąg przy jednym z fortów ze stacjonującym wojskiem. Okazało się, że Jan zaginął, więc Fogg z trzydziestoma żołnierzami ruszył mu na ratunek. Nazajutrz powrócił ze sługą, jednak pociąg odjechał. Drogę do węzła kolejowego w Omaha podróżni przebyli w saniach z żaglami. Tam wsiedli do pociągu jadącego do Chicago, a następnie przesiedli się na pojazd do Nowego Jorku. 11 grudnia okazało się, że statek płynący do Liverpoolu opuścił port czterdzieści pięć minut przed ich przybyciem.

Nazajutrz w porcie rzekę Hudson po długich pertraktacjach Fogg zdobył miejsca na statku „Henrietta” płynącym do Bordeaux. Po drodze uwięził kapitana i skierował się do Liverpoolu. W drodze okazało się, że węgiel jest na wyczerpaniu. Fogg odkupił cały statek i jego drewniane części przeznaczył na spalenie. Dzięki temu statek dotarł do portu w Queenstown, skąd podróżnicy dostali się 21 grudnia do Liverpoolu. Inspektor Fix aresztował podejrzanego o kradzież Fogga, którego zamknięto w urzędzie celnym. Wkrótce okazało się, że prawdziwy złodziej został aresztowany trzy dni wcześniej. Fogg wymierzył precyzyjny cios Fixowi. Mimo że wynajął specjalny pociąg przybył do Londynu z pięciominutowym opóźnieniem.

Fileas Fogg zamknął się w domu przy Saville Row. Gdy wieczorem pani Auda oświadczyła mu się, kazał uprzedzić wielebnego, że nazajutrz w poniedziałek żeni się. Okazało się, że nazajutrz jest dopiero niedziela – podczas podróży na wschód Fogg zaoszczędził jedną dobę. Mężczyzna wszedł do klubu reforma w ostatniej chwili. Wiwatowały mu tłumy londyńczyków. Wygraną – 20 tysięcy – Anglik wydał w podróży, jednak dzięki niej poznał swe największe szczęście – Audę.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
2  Jan Obieżyświat - charakterystyka
3  Fileas Fogg - charakterystyka