Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W 1872 roku w Londynie przy Saville Row zamieszkiwał członek klubu „Reforma” Fileas Fogg. Nie opuszczał nigdy Londynu, jednak niewiele było o nim wiadomo. 2 października najął nowego lokaja – Francuza Jana Obieżyświata. Mężczyzna cieszył się na spokojne życie przy boku nad wyraz uporządkowanego pana. Fogg zgodnie ze swym zwyczajem udał się do siedziby klubu – posilił się, przejrzał prasę i zasiadł do gry w wista ze znajomymi. Mężczyźni rozmawiali o zuchwałej kradzieży dokonanej w Banku Anglii. W trakcie dyskusji pan Fileas założył się o 20 tysięcy, że uda mu się w ciągu osiemdziesięciu dni odbyć podróż dookoła świata. Jeszcze tego samego dnia wyruszył w drogę, co zaskoczyło nowego lokaja. Po wyjeździe bohatera angielskie społeczeństwo zaczęło obstawiać czy uda mu się osiągnąć cel. Wydano akcje „Fileas Fogg”, które po oskarżeniu podróżnika przez inspektora Fixa o kradzież pieniędzy z banku znacznie spadły.

9 października w Suezie agent Fix oczekiwał na statek parowy „Mongolia”. W Foggu rozpoznał rzekomego złodzieja. Utwierdził się po szczegółach zasłyszanych od Jana. Nie mógł go jednak aresztować, gdyż nie miał nakazu. Zdecydował się podróżować z podejrzanym na „Mongolii” do Bombaju. Rejs przebiegał spokojnie. W sumie Foggowi udało się na trasie Londyn-Bombaj zaoszczędzić dwa dni. Bohatera nie interesowały zabytki Indii, za to nieostrożny Obieżyświat wszedł podczas zwiedzania do jednej ze świątyń w butach. Okazało się, że to poważne wykroczenie i lokaj musiał uciekać. Ledwo zdążył na pociąg do Kalkuty.

Podczas podróży pan Fogg oddawał się grze w wista, m. in. z generałem Francisem Cromartym. Po drodze okazało się, że odcinek z Czolby do Allahabadu nie jest wykończony. Pan Fogg wynajął słonia Kiuni i wraz z przewodnikiem słonia, Parsem, sługą i generałem udał się na jego grzbiecie do Allahabadu. Po drodze natknęli się na procesję braminów, którzy zamierzali o świcie spalić ciało swego radży oraz jego żyjącą młodą wdowę. Mężczyźni zdecydowali się uratować kobietę. Po wielu staraniach, dzięki podstępowi Obieżyświata, udało im się odbić Audę i zbiec.


Z Allahabadu wędrowcy kontynuowali podróż koleją. Fogg zobowiązał się odwieźć uwolnioną kobietę do Hongkongu. 25 października o pociąg zawitał w Kalkucie. Po wyjściu na ląd okazało się, że pan Fogg i Obieżyświat oskarżeni są o zbezczeszczenie miejsca czczonego przez religię bramińską w Bombaju. Anglik złożył kaucję i udał się na parowiec „Rangun”. Fix kontynuował pogoń za rzekomym przestępcą i na statku planował zatrzymanie go na brytyjskiej ziemi. Obieżyświat podejrzewał, że jest on szpiclem panów z klubu „Reforma”. Do Singapuru statek dotarł bez przeszkód potem rozpętał się opóźniający przybycie do Hongkongu sztorm. Statek „Carnatic” mający zabrać podróżników do Jokohamy miał jednak opóźnienie. Kuzyn pani Audy przeniósł się do Europy, więc kontynuowała podróż z Foggiem. Obieżyświat po zarezerwowaniu biletów do Jokohamy nie poinformował Fogga o nowej godzinie odpływu statku, ponieważ Fix spił go w jednej z palarni opium.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
2  Jan Obieżyświat - charakterystyka
3  Fileas Fogg - charakterystyka