Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziewiętnastowieczny pisarz Juliusz Verne zaliczany jest do jednego z prekursorów fantastyki naukowej, która obecnie ewoluowała w stronę science-fiction. W swej twórczości opierał się na wnikliwych badaniach, lekturach naukowych materiałów, dyskusjach z odkrywcami i naukowcami. Wiele podróżował, między innymi na własnym parowcu „Saint Michel III”.

Jednym z najbardziej znanych dzieł Verne jest powieść „W 80 dni dookoła świata”, która ukazała się w 1872 roku. Podstawą książki jest zakład jaki zawarł ze swoimi kolegami z klubu „Reforma” ekscentryczny angielski dżentelmen – Fileas Fogg. Pragnął udowodnić, że współczesna mu technika pozwala na przebycie całego świata w osiemdziesiąt dni. Czytelnik z ciekawością śledzi kolejne przygody podróżnika parowcami, pociągami, saniami z żaglem, a nawet na grzbiecie słonia. Wraz z bohaterem pokonujemy kolejne trudności i wyzwania, które stoją na jego drodze.


Verne w swej powieści odwoływał się do stanu ówczesnej wiedzy naukowej. Dziś, w dobie Internetu, ukazywane przez niego zdobycze cywilizacji mogą wydawać się nieco anachroniczne. Jednak książka o Angliku i jego słudze Obieżyświacie pokazuje nam klimat epoki pary, a także kładzie nacisk na takie cechy, jak honor, poświęcenie, nieugiętość i niepoddawanie się przeciwnościom losu.

Mapa serwisu: