Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Karol Lew, nazywany przez brata Sucharkiem, jest głównym bohaterem i zarazem narratorem w powieści Astrid Lindgren: „Bracia Lwie Serce”. Mieszka wraz z mamą i starszym bratem w skromnym, małym mieszkaniu niedaleko ulicy Wiciokrzewu. Nie pamięta swego ojca, Axela, który przed wieloma laty opuścił rodzinę.

Karol ma dziesięć lat i jest drobnym, wątłym dzieckiem. Sam określa się jako: „dosyć brzydkiego i dosyć głupiego, zastrachanego chłopca na krzywych nogach”. Od wielu miesięcy jest chory i przez cały czas leży w łóżku, nieświadomy stanu swego zdrowia. Marzy o tym, aby być tak silnym i pięknym jak Jonatan. Przypadkowo dowiaduje się, że niedługo umrze. Wiadomość ta budzi w nim przerażenie i poczucie ogromnej niesprawiedliwości. Ukojenie przynosi mu opowieść brata o Nangijali.

Sucharek jest samotny i nieszczęśliwy. Jedynym urozmaiceniem jego monotonnego życia są rozmowy z bratem, którego bezgranicznie kocha i podziwia. Po tragicznej śmierci Jonatana, tęskni za nim i niecierpliwie oczekuje na dzień, w którym znajdzie się w Dolinie Wiśni. Nadzieja, że ponownie spotka się z bratem przełamuje jego lęk przed śmiercią.

Pobyt w Nangijali przywraca Karolowi zdrowie i siłę. Nie czyni go pięknym, tak jak pragnął, lecz malec uświadamia sobie, że uroda jest mu zbyteczna, ponieważ czuje się naprawdę szczęśliwy. Potrafi tu robić rzeczy, których nie miał możliwości nauczyć się, żyjąc na Ziemi: doskonale pływa, jeździ konno, strzela z łuku. Czerpie prawdziwą radość z zabaw z bratem, potrafi cieszyć się z każdej najdrobniejszej rzeczy. Kocha zwierzęta i uwielbia spędzać czas ze swym koniem, Fialarem.

Sucharek z natury jest nieśmiały, wrażliwy i bojaźliwy. Jest dumny z tego, że tak jak Jonatan nosi przydomek „Lwie Serce”, choć ma świadomość, że w pełni nie zasługuje na niego. We wszystkim stara się naśladować brata, nie zazdrości mu siły i odwagi, a wręcz przeciwnie – sympatia, z jaką inni ludzie odnoszą się do Jonatana, napawa go dumą. W głębi serca pragnie być równie mężny jak brat. Głęboka miłość do brata sprawia, że Sucharek wielokrotnie przełamuje swój strach i wyrusza do Doliny Dzikich Róż na ratunek Jonatanowi. Świadomie naraża się na niebezpieczeństwo, kierując się szlachetnymi pobudkami. Jest świadomy swych słabości i w sytuacjach krytycznych potrafi jednak stawić im czoła. Wrodzona wrażliwość sprawia, że Sucharek jest szczególnie wyczulony na ludzką krzywdę, opłakuje śmierć Jossiego i cierpi, obserwując walczących o wolność ludzi.

Chłopiec zawsze kieruje się miłością do brata. Kiedy dowiaduje się, że Jonatan postanawia przedostać się do Nangilimy, nie chce zostać ponownie sam i podejmuje odważną, dojrzałą decyzję – skacze z bratem w przepaść. Pragnienie bycia z bratem jest w tamtej chwili silniejsze niż strach, jaki odczuwa. W ten sposób poświadcza swoje oddanie dla Jonatana i to, że jest zdolny do prawdziwego męstwa.

Karol Lwie Serce jest bohaterem pozytywnym, wzbudzającym sympatię i godnym naśladowania. Jest chłopcem niezwykle prawym i godnym podziwu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie „Braci Lwie Serce” w pigułce
2  Jonatan Lwie Serce - charakterystyka
3  Czas i miejsce akcji „Braci Lwie Serce”